Advertisement

Bank of England (BOE) Başkanı Mervyn King, parasal genişlemeyi artırma çabalarında üst üste 4. ay politika yapıcılar tarafından reddedilirken, bunun nedeni olarak enflasyon beklentilerinin yükselmesi gösterildi.

İngiltere merkez bankasından bugün açıklanan 8-9 Mayıs toplantı tutanaklarında, 6 Para Politikası Komitesi üyesinin parasal genişlemeyi bu ay 375 milyar poundda (568 milyar dolar) tutmayı kararlaştırdığı belirtildi. King, David Miles ve Paul Fisher ise genişlemeyi 25 milyar pound daha artırmak konusundaki girişimlerinden sonuç alamadılar.

Tutanaklara göre politika yapıcıların çoğunluğu "Orta vadeli enflasyon beklentilerinin kısa dönemde açıklanan enflasyon haberlerine daha hassas geldiğine dair elle tutulur göstergeler var" dedi. BOE üyeleri, "Finansal piyasalar şu noktada herhangi bir varlık alımı artışı beklemiyorlar ve daha fazla parasal teşvik enjekte edilmesi durumunda komitenin yükselen enflasyona tolerasyonu konusunu yeniden gözden geçirebilirler" dedi.

Merkez bankasının çeyrek dönemlik Enflasyon Raporu geçtiğimiz hafta yayınlanırken, yetkililer ilk çeyrekte yüzde 0.3 büyüyen ekonominin bu çeyrekte yüzde 0.5 büyüyebileceğini belirttiler. İngiltere ekonomisi için toparlanmanın ufukta göründüğünü belirten King, yine de işgücü piyasasının toparlanmasını hızlandırmak için teşvik artışına ihtiyaç olduğunu savunmuştu.