Advertisement

(17:42'de güncellendi)

ABD'de 2. el konut satışları Nisan'da yüzde 0.6 artışla 4.97 milyona yükselerek Kasım 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ekonomistlerin bu yöndeki beklentileri 4.99 milyon olarak gerçekleşmişti.

Konut sektörü, borçlanma maliyetinin rekor düşük seviyelere yaklaşması ve istihdam artışının güven duygusunu sağlamlaştırmasıyla güç kazanarak talebin artmasını ve fiyatların stabilize olmasını sağladı. Bunun etkileri ekonomi üzerinden dalgalanarak Home Depot Inc. gibi satıcılara, inşaat firmalarına, emlakçılara ve mortgage bankalarına destek sağlıyor.

New York'ta bulunan Barclays Plc şef ABD ekonomisti Dean Maki, "Konut sektorünün toparlanma süreci bozulmadan devam ediyor. Sağlam bir zemine oturduğuna inanıyoruz" yorumunu yaptı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin öngörüleri 4.85 milyon ile 5.1 milyon arasında değişiklik gösterdi. Bir önceki ayın hızı, önceki verilerde belirtilen 4.92 milyonun revize edilmesiyle 4.94 milyon olarak belirtildi.

Bugünkü raporlara göre 2. el konut satışı fiyat medyanı geçen ay yüzde 11 sıçrayışla 192,800 dolar olurken, bir önceki yıl bu rakam 173,700 dolar şeklindeydi. Aynı zamanda geçen ayın fiyat medyanı Ağustos 2008'den bu yana en yüksek tutar konumunda.

NAR Chief Economist Lawrence Yun, rakamların açıklandığı konferansta yaptığı konuşmada "Çift basamaklı fiyat artışı sağlıklı değil, çünkü gelirler yüzde 2'den daha az artıyor. Fiyat artışını kesinlikle azaltmamız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu da piyasaya daha fazla arz sağlanması" dedi.

(17:42'de güncellendi)