Advertisement

Tahvil faizlerindeki artışın, finansal ve gayrimenkûl hisseleri aşağı çekmesiyle Topix Endeksi 1 Nisan'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. İhracatçılar, yendeki güçlenme ve Çin'in imalat endeksinin beklenmedik şekilde daralmasıyla değer kaybetti.

Tüketici bankaları endeksi yüzde 8.9 kayıpla Topix Endeksi'nde yer alan 33 sektör grubundaki kayıplara öncülük etti. Japonya'nın piyasa değeri bakımından en büyük imar şirketi Mitsubishi Estate Co. yüzde 5.3 değer kaybetti. Mitsubishi Motor Corp., son 3 günde yüzde 50'nin üzerinde primlenmesi sonrasında yüzde 11 gerileyerek Nikkei 225 Endeksi'ndeki düşüşlere öncülük etti.

Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 5.2 ile Mart 2011'den bu yana en sert düşüşünü kaydederek 1,209.35 puana indi. Japonya'nın 10 yıllık tahvil faizleri, Fed'in teşvikleri azaltacağı spekülasyonu üzerine ABD Hazine tahvillerinin değer kaybetmesinin ardından 1 yıldır ilk kez yüzde 1'e ulaştı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.7 düşüşle 15,204.02 puana  geriledi. Endeks sabah saatlerinde yüzde 4.4 düşerek 15,000 puanın altını test etti.

Çin'in PMI verisinin etkisinin hissedildiğini belirten Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd.'ın stratejistlerinden Ayako Sera, yatırımcıların denizaşırı ekonomilerdeki bozulmanın Japon şirketlerin kazançlarını olumsuz etkilemesinden endişe duyduğunu, bunun da risk iştahını kapadığını söyledi.


Artan tahvil faizlerinin bugün piyasaları etkilediğine dikkat çeken Shinkin Asset Management CO.'nun fon yöneticilerinden Tomomi Yamashita, aynı zamanda çok fazla kâr satışının da olduğunu belirtti.