Advertisement

İngiliz Ticaret Odası (BCC), İngiltere ekonomisinin 2015'in sonuna kadar olan büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Ülkede açıklanan bir başka veri Tüketici Güveninin de Mayıs'ta 6 ayın en yükseğine çıktığını gösterdi.

Londra merkezli lobi, gayrisafi yurtiçi hasılanın bu yıl yüzde 0.9, önümüzdeki yıl yüzde 1.9 ve 2015'te de yüzde 2.4 büyüyeceğini öngördü. Kuruluşun öncesi tahminleri sırasıyla yüzde 0.6, yüzde 1.7 ve yüzde 2.2 şeklindeydi. Diğer yandan ülkede GfK NOP Ltd. tarafından hazırlanan güven endeksi de 5 puan artarak -22'ye çıktı ve Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King 15 Mayıs'ta yetkililer büyüme tahminlerini yükseltirken, ekonomik toparlanmanın görünürde olduğunu söyledi. Buna rağmen King ve diğer 2 para politika yapıcısı bu ayki toplantıda büyümr görünümünün zayıf olduğunu söyleyerek ve istihdam piyasasındaki sorunları gidermek için tahvil alımlarının genişletilmesi yönünde oy kullandı.

Büyüme tahminlerindeki yukarı yönlü revizyonun teşvik edici olduğunu söyleyen BCC Genel Direktörü John Longworth, "Maalesef bu, ekonomik büyümenin hâlen zayıf ve toparlanma hızının hâlen aşırı ağır olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ekonomiyi yeniden yola sokmaktan çok uzağız" dedi.

BCC'nin raporu, dün şirketlerin ekonomik görünüme dair iyimserleştiğini gösteren anketin ardından geldi. Ülkede 23 Mayıs'ta açıklanan büyüme verisi, ekonominin ilk çeyrekte yüzde 0.3 büyüyerek 3 dipli resesyonu önlediğini teyit etti.