Advertisement

(15:10'da güncellendi)

Avrupa hisse senetleri düşerek, üst üste 12'nci aydaki kazancını azaltırken, emtia değer kaybetti ve CDS'lerdeki kredi riski son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. ABD Hazine tahvilleri ve Alman tahvilleri değer kazanırken, yen yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 07:44'te yüzde 0.6 aşağıda seyrediyordu ve bu ayki kazancını yüzde 1.7'ye daralttı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.5 kaybetti. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi üç baz puan düşerken, 10 yıllık Alman tahvillerinin faizleri beş baz puan düştü. Yen yükselişini üçüncü güne taşıdı ve dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak 100.38 seviyesine çıktı. Güney Afrika randı dört yılın en düşük seviyesine indi. Şirket tahvillerinin temerrüte karşı sigorta primleri (CDS'ler) düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve 26 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine indi. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi yüzde 0.5 geriledi.

Ülke tahvilleri, yatırımcıların Fed'in teşvikleri daraltabileceği ve japonya'nın daha önce görülmemiş boyuttaki teşviklerine devam edeceği beklentileri ile birlikte, 2004'ten bu yana en kötü ayını geçirmeye yönlendi. Dün ABD'de açıklanan birinci çeyrek büyüme rakamı, ilk açıklamadaki yüzde 2.5'in altında çıkarak yüzde 2.4 seviyesinde gerçekleşti. Bugün açıklanacak olan ABD tüketici harcamaları endeksinin ise değişmemesi bekleniyor.

Cenevre'de Mirabaud Securities LLP başkan yardımcısı John Plassard, "Yatırımcılar ABD ekonomisinin gelişmesi ve durumu konusunda daha fazla işaret bekliyor," dedi ve "Oldukça iyi geçen bir ayın son günündeyiz ve kar satışları görülebilir" değerlendirmesinde bulundu.

(15:10'da güncellendi)