Advertisement

Almanya 10 yıllık tahvilleri bugün açıklanan perakende satış verilerinin Avrupa'nın en büyük ekonomisinde Nisan ayında beklenmedik bir düşüş yaşandığını göstermesi üzerine yükselişini 2. güne taşıdı.

10 yıllık gösterge Alman tahvil faizleri, Euro Bölgesi işsizlik seviyesinin Nisan ayında rekor seviyeye yükseldiğini gösteren veriler üzerine Ocak ayından bu yana ilk aylık kazancını azalttı. Dünyanın bir çok ülkesinde hükümet tahvilleri Fed'in tahvil alım programını azaltabileceği söylentileriyle bu ay neredeyse son 10 yılın en sert düşüşünü yaşadı. 10 yıllık İspanyol ve İtalyan tahvilleri geriledi.

Hollanda'da bulunan Rabobank Nederland kıdemli piyasa ekonomisti Elwin de Groot, "Perakende satışları, güçlü ekonomisi olan Almanya'nın büyümeye tekrar dönmekte zorlandığını gösteriyor. ABD tahvil piyasasından gelen yukarı yönlü baskıyla beraber Alman tahvilleri Mayıs ayından bu yana keskin bir şekilde yükseldi ama durum hâlâ çok kırılgan. Alman tahvil faizlerindeki düşüş bunun bir göstergesi" dedi.

10 yıllık Alman tahvil faizi 5 baz puan düşerek Londra saatiyle 12:44'te yüzde 1.47 oldu. 29 Mayıs'ta yüzde 1.55'e ulaşan faizler 25 Şubat'tan beri en yüksek seviyeyi gördü. Öte yandan faiz oranı 30 Nisan'dan bu yana 25 baz puan tırmandı. Mayıs 2023 vadeli yüzde 1.5'lik tahvilin fiyatı 0.47 yükseldi ve 100.315 oldu.

Almanya'da perakende satışları Mart ayında yüzde 0.4 düştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.2'lik artışa işaret ediyordu.