Advertisement

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üretim hedefini üst üste 3. kez değiştirmeyerek varil başına 100 dolarlık fiyatın üye ülkelerin gelirlerini desteklemek adına yeterli olduğu sinyalini verdi.

Dünyadaki petrol arzının yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan OPEC bugün Viyana'da gerçekleşen toplantıda günlük 30 milyon varillik üretim hedefini değiştirmeme kararı aldı. Yapılan açıklamada grubun tekrar 4 Aralık'ta toplanacağı belirtildi.

Öte yandan Citigroup Inc. ve Societe Generale SA'dan yapılan açıklamada OPEC'in yükselen stok oranlarına organize bir cevap verebilme ihtimalini riske soktuğu ve fiyatların daha fazla düşmesini engellemek için üretim hedefini düşürmesi gerektiğini belirtti. OPEC üyesi Irak, BP gibi yabancı şirketlerin yardımıyla üretim seviyesini artırıyor.

Londra'da bulunan Natixis SA analisti Abhishek Deshpande, "Suudi Arabistan ve müttefikleri arasında varil başına 100 dolarlık fiyatın uygun olduğu yönünde bir anlaşma var. Eğer OPEC'in fazla stoğu yılın ilerleyen zamanlarında petrol fiyatlarını negatif etkilemeye başlarsa o zaman Suudi Arabistan proaktif olarak üretimi azaltır ve petrol fiyatlarına destek verir" yorumunu yaptı.