Advertisement

ABD hisseleri yatırımcıların Fed tarafından gerçekleştirilen teşvik önlemlerinin yavaşlatılacağı endişesiyle geçtiğimiz haftayı düşüşle geçirerek Standard & Poor's 500 Endeksi'nin Kasım ayından bu yana ilk kez üst üste iki haftalık kayıp dönemi yaşadı.

Telefon şirketi hisseleri istikrarlı gelir sağlayan firmalar arasındaki kayıplara öncülük ederken, Exelon Corp. ve Verizon Communications Inc. en az yüzde 5.7 değer kaybetti. S&P 500'de işlem gören 10 grup arasında finans ve teknoloji hisseleri değer kazanan tek grup oldu. Bank of America Corp. ve Morgan Stanley, Morgan Stanley'nin ABD bankalarına yönelik görünümünü artırmasıyla yüzde 3'ten daha fazla değer kazandı.

S&P 500 Endeksi tatil dolayısıyla 4 gün süren haftada yüzde 1.1 düşerek 1,630.74 puana geriledi. Endeks Mayıs ayında yüzde 2.1 yükselerek üst üste yedinci aylık rallisini tamamladı ve Eylül 2009'dan bu yana en uzun kazanç periyodunu gerçekleştirdi. Dow Jones hafta boyunca 187.53 puan kaybederek 15,115.57 puana geriledi.

New York merkezli BNY Mellon Wealth Management kıdemli yatırım stratejisti Bernard Schoenfeld "Mükemmel bir dönem geçirdik ve biraz geri çekilme görmek normal. İnsanların Fed tarafından erken teşvik azaltımını düşünmesi bile  ABD ekonomisinin iyi bir performans gösterdiğini yansıtıyor" yorumunu yaptı.