Advertisement

Bloomberg tarafından gerçekleştirilen bir ankete katılan ekonomistler işverenlerin Mayıs ayında bir ay öncekine oranla eşit seviyede iş imkanı yarattığını tahmin ediyor.

Ankete katılan 69 ekonomistin tahmin medyanı geçtiğimiz ay 165,000 kişilik istihdam yaratıldığı yönünde gerçekleşirken, bu rakam Nisan ayındaki istihdam artışına paralel oldu. Yine ankete katılan ekonomistler yüzde 7.5 olan işsizlik oranının değişmediğini tahmin ediyor. Öte yandan imalat sektörünün yavaşlayan küresel talepten dolayı sınırlı bir ilerleme gerçekleştirdiği düşünülüyor.

Hükümetin Mart ayında devreye giren harcama kesintileri ve maaş vergisi artışı ekonomiyi olumsuz etkilerken, Fed'in tahvil alımını durdurmak için hedef olarak belirlediği yüzde 6.5'lik işsizlik oranına ulaşımı da geciktiriyor.

Massachusetts'te bulunan IHS Inc. şef ekonomisti Nariman Behravesh, "İstihdam büyümesi kabul edilir seviyede ama çok etkileyici değil. Federal hükümet ve dünyanın geri kalanı arasında çok fazla yardımlaşma görmüyoruz" dedi.

ABD'de ekonominin en büyük bölümü olan tüketici harcamaları Nisan ayında gelir büyümesinin düşmesiyle beraber geriledi. Hanehalkının satın alım oranı yüzde 0.2 yükseldi.