Advertisement

Pekin Hükümeti, ülkedeki yavaşlamanın sonuna gelindiğine işaret ederek, politika yapıcıların yılın ilerleyen zamanlarında faiz indirimlerini önleyeceği tahminlerine dikkat çekti.

Xinhua Haber Ajansı'nın haberine göre Çin Devlet Başkanı Ji Pinging, 31 Mayıs'ta genişlemenin daha istikrarlı bir hâle geldiğini söyledi. Xi'nin konuşmasının 1 gün sonrasında resmi imalat endeksi Mayıs'ta 50.6 puandan 50.8 puana çıktı. Ülkede yayınlanan bir başka anket, imalatta daralmaya işaret etmişti.

Çin sanayisindeki istikrarlaşma, Japonya'nın geçtiğimiz hafta fabrika üretimini açıklaması ve Güney Kore'de de sanayi üretimi ve ihracatın beklenmedik şekilde artmasının ardındna Asya'nın güçlenmeye başladığının sinyalini veriyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Çin Merkez Bankası'nın önümüzdeki yılda faiz artırma ihtimalinin, indirmeden daha fazla olduğunu düşünüyor.

Olumlu yanların hâlen imalattaki olumsuzlukların önüne geçtiğini belirterek, kredinin destekleyici, konutun toparlanmakta ve stok döngüsünün geri gelmekte olduğunu belirten Standard Chartered Plc'nin Çin'den sorumlu müdürü Stephen Green, yıl sonuna kadar enflasyonun yüzde 4'lerde seyredeceğini ve ekonominin daha iyi performans sergileyeceğini öngördü.

Çin'de bugün açıklanan hizmet verisi Eylül'de en yavaş genişlemeye işaret etti. İmalat dışı PMI Mayıs'ta 54.5 puandan 54.3 puana geriledi.

Standard Chartered 4. çeyrekte ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde 2 kez olmak üzere 25'er baz puanlık faiz artışı öngördü.