Advertisement

Deflasyonla mücadele eden Japonya'da şirketlerin sermaye harcamaları ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 5.2 düşerek, hükümetin, dünyanın 3. büyük ekonomisinin büyüme karşısındaki zorluklarının altını çizdi.

Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre yazılım dışındaki harcamalar, önceki çeyrekteki yüzde 7.2'lik düşüşün ardından bir miktar hız kesti. Bloomberg anketine katılan 6 ekonomistin medyan tahmini sermaye harcamalarının yüzde 5.5 azalacağı yönündeydi. Yatırım çeyrek bazda yüzde 0.9 azaldı.

Şirketlerin masraf ve ücretlerini, mali ve parasal teşvikler ve şirket düzenlemelerini gevşeterek desteklemeye çalışan Başbakan Shinzo Abe'nin küresel ekonomideki zayıflık ve Japon piyasalarındaki volatiliteye rağmen güveni koruması gerekiyor. Abe yıllık özel yatırımları yeniden 2008 finansal krizi öncesindeki 70 trilyon yen seviyelerine çıkarma sözü verdi.

 

Şirketlerin somut bir küresel toparlanma sinyali görmemesinden ötürü şirketlerin ekonomik güvene itimatlarının olduğunu söyleyen UBS AG'nin ekonomistlerinden Daiju Aoki, bunun Abe hükümetine önümüzdeki ay büyüme stratejilerini destekleyici önlemler almaları için baskı yapacağını öngördü.

Nikkei 225 Endeksi geçtiğimiz haftayı yüzde 5.7 ekside kapamasının ardından bugün Tokyo saati ile 10:54'te yüzde 2.4 düştü. Yen, dolar karşısında yüzde 0.1 kayıpla 100.56'den işlem gördü.

Şirketlerin kârları 5. çeyreğinde de artış kaydederek, yıllık bazda yüzde 6 yükselirken, satışlar 4. çeyreğinde de yüzde 5.8 düştü.