Advertisement

Bakır, ABDve Çin'den gelen ekonomik yavaşlama işaretlerinin talebin düşeceği endişelerini artırması sonucu son iki haftanın zirvesinden düştü. Çinko ve kurşun da değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.8 düşerek ton başına 7,398.75 dolara kadar indikten sonra, Singapur saati ile 13:10'da ton başına 7,420 dolara geldi. Fiyatlar dün 7,500 dolar ile 22 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bakır,  Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc.'nin Endonezya'daki Grasberg madeninin ölümle sonuçlanan kaza sonrası yapılan soruşturma nedeniyle kapanması sonrası yüzde 3.6 yükseldi.

ABD'de dün açıklanan Nisan ayı fabrika siparişleri verisi beklenenden daha yavaş artarken, özel sektör istihdamındaki artış beklentinin altında kaldı. HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in bu hafta açıkladığı Çin imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) tahmin edilendend aha fazla düştü. Öte yandan, Çin'de 8 Haziran'da açıklanacak olan ihracat verisinin, Bloomberg'in anketine katılan 38 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, yüzde 7.1 artması bekleniyor. Bu oran, önceki ayki yüzde 14.7'lik artışın enredeyse yarısı kadar.

Melbourne'de National Australia Bank Ltd. ekonomisti Alexandra Knight, "Veriler genel olarak algılanandan çok daha olumsuzdu," dedi ve "Daha zayıf veriler, özellikle inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılan bakır için, daha zayıf talebi işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Temmuz vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.3 düşerek, pound başına 3.36 dolara inerken, Eylül vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.5 kayıpla ton başına 53,390 yuana (8,706 dolar) geriledi.

Londra'da, çinko ve kurşun en az yüzde 1.1 düşerken, aluminyum ve kalay da değer kaybetti. Nikel fazla değişmedi.