Advertisement

Başbakan Tayyip Erdoğan, Tunus'ta Tunuslu mevkidaşıyla düzenlediği ortak basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, izinsiz gösteriler sırasında diplomat pasaportu taşıyanların yakalandığı iddialarına ilişkin, "Böyle bir şey söz konusu değil. Diplomat pasaportlu 7 yabancının olduğu doğru değil. Yabancıların 6'sı savcılıkta, biri gözaltında. Her şey hukuk dairesinde yürüyor. Bunlar kimdir, nedir, nereden geldi, buraya nasıl katıldılar hepsini incelemek, hem güvenlik güçlerinin hem yargının görevidir. Yapılmakta olan da budur" dedi.

Bir muhabirin Taksim Platformu heyetinin, Başbakan Vekili Arınç'a sıraladıkları taleplerle ilgili görüş istemesi üzerine Erdoğan, "Başbakan Vekilim gerekli açıklamaları yaptı, gerekli cevapları verdi. Onlar da çıkınca kendilerine göre basın toplantısı yaptılar. Bizim bu konuda söylediklerimiz bellidir. Biz siyasetimizi ne aldatan olacağız ne aldanan olacağız' ilkesi üzerine inşa ediyoruz. Bu şekilde de yürütüyoruz. Bu konuyla ilgili bir referandum ifadesini kullandık ama Bülent Bey'i ziyarete gelenler, 'Bu tür konular referanduma götürülemez' diye bir açıklama yaptılar. Tüm işleyiş bu süreçte yürümektedir. Şimdi bu tür şeyleri böyle bir yarışa sokmanın anlamı yok. İlla şunu alırsam bunu veririm gibi bir mantıkla devlet yönetilemez." dedi.

"Burada Topçu Kışlası var mı? Yok mu?" diye soran Erdoğan, "Olmayan bir şeyi oraya yapmanın vaadini vermedik ki. "açıklamasında bulundu.

"Onlar Ak Parti'nin bunu yapıyor olmasına karşı çıkıyorlar" diyen Erdoğan, "İstanbul'a 7 Çılgın proje diye animasyonlarla göstermiştik. Bunlarla ilgili en ufak bir ifade kullanmayanlar şimdi bu türlü işleri yapmaktadırlar." yorumunda bulundu.

"Çevre duyarlılığı ile işlemde bulunacağız" diyen Erdoğan, "Çevre bir bütündür. Asflatların kilit taşlarını yaya kaldırmlarından sökmekte ve zarar vermektediler. Otobüslerin, halkın kullandığı durakların zarara uğratılmasını sorgulamak lazım. samimi vatandaşlarımızın arasına kimlerin karıştığını da bilmemiz gerekir. ben bu vatandaşaları ülkeyi ve çevreyi korumaya davet ediyorum." mesajı verdi.

-Terör örgütü mensupları bu işin içinde

Erdoğan, "Bu olaylara karışan çevre duyarlılığı olan vatandaşlarımı tenzih ederim. Bir şeyi ısrarla söyledim, 'aşırı uçlar' dedim. Hatta bunlar içinde terör gruplarına karışanlar olduğunu söyledim. Nitekim daha önce ABD Büyükelçiliğini basan malum terör örgütü mensupları bu işin içinde. Gerek meydanlarda gerek sosyal medyada, bütün her şeyiyle yakalandılar" dedi.

Bir basın mensubunun Başbakan Vekili Arınç'ın kullanılan aşırı güçten dolayı özür dilediğini hatırlatarak "Siz bu özre katılıyor musunuz ve göstericilerle yeni bir dialog kapısını açmayı düşünüyor musunuz?" sorusunun üzerine Başbakan Erdoğan, "Değerli arkadaşlar; vekilim, yardımcım gerekli açıklamaları yaptı. Sizler bizleri tabii takip edemiyorsunuz. Bu iş aşırı kullanılmış bir gazla alakalı ise onunla ilgili üzüntümüz dile getirdik. Olanları teyit etmemiz gerekiyor. Dünyada hiçbir yer yok ki göz yaşartıcı gazı kullanmasın. " açıklamasında bulundu.

-Hiçbir hak hukuk dışı yollarla aranmaz

"Hiçbir hak, hukuk dışı yollarla aranamaz. Ancak istediğim yerde miting yaparım, yakarım yıkarım derseniz buna müsaade etmeyiz." diyen Erdoğan, "Biz 21,5 milyon oy almış bir partiyiz. Kapatılma ile karşı karşıya kalmıştık. kapatılması karşısında da hiçbir zaman tabanımızı sokağa dökmedik. Biz mücadelemzi demokratik olarak verdik. Ve sonra da yargı kararını verdi, bize hakkımızı verdi. Kararı bizim lehimize olmuştur. Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız. Fakat azınlığın da çoğunluğa tahakkümünü kabul edemeyiz. Bilmeniz gerekiyor ki yapmamız gereken şey hukuku korumaktır ve İstanbul'u doğal güzelliğinde korumamız gerekiyor." söyleminde bulundu.

 

Devam ediyor....

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Haziran 2013 Cuma, 11:55 Misafir allah seni başımızdan eksik etmesin. türkiye ancak seninle büyür çocuklarımıza daha iyi bir gelecek için senin gibi bir lidere ihtiyaç var...arkandayız, yanındayız...