Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yılın sonuna kadar büyümeye döneceğini söyleyerek, politika yapıcılara yeni teşviklerden geri durulması konusunda bir neden sundu.

Draghi, "Euro Bölgesi ekonomik aktivitesi, düşük bir hızda da olsa, bu yılın ilerleyen dönemlerinde istikrar kazanmalı ve toparlanmalı" dedi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi bugünkü toplantısında, geçen ayki 25 baz puanlık indirimin ardından, politika faizi olan temel refinansman oranını rekor düşük seviye olan yüzde 0.50'de tuttu. Bloomberg'in anketine katılan 59 ekonopmistten 57'si AMB'nin politika faizini değiştirmeyeceği tahmininde bulunmuştu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, bugün politika faizinin değiştirilmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.50'de bırakılma kararının altındığı toplantı sonrası Frankrut'ta düzenlediği basın toplantısında, "Ekonomi 2013 yılında istikrar kazanmalı ve büyümeli" dedi.

Draghi, "Temel faiz oranının değiştirilmeden korunması kararını aldık. Gelen bilgiler, Mayıs ayı başındaki faiz indirimi kararını almamıza neden olan değerlendirmemizi teyit etmekte. Euro Bölgesi'nde mevcut fiyat baskılarının orta vadede baskı altında kalması bekleniyor. Aynı zamanda, son güven verileri, düşük seviyelerden yukarı doğru bazı iyileşmeler olduğunu gösterdi. Tüm bu genel temele karşı, para politikası duruşumuz, gerek duyulduğu sürece, genişlemeci kalacak" dedi.

Başkan Draghi, "Ekonomik güven verilerinde son gelişmeler, bazı iyleşmeleri gösterdi. İç talep, para politikamızın genişlemeci durumundan ve düşük enflasyondan destek bulmalı. Geçen yazdan bu yana finans piyasalarında görülen önemli iyileşmeler, reel ekonomiye doğru etkisini göstermeli. Aynı zamanda, kamu ve özel sektörde gerekli bilanço ayarlamaları ekonomik aktivite üzerinde y7ük oluşturmaya devam edecek. Genel olarak, ekonomik aktivite bu yılın ilerleyen döneminde istikrar kazanmalı ve toparlanmalı" açıklamasında bulundu.

Draghi, Yönetim Konseyi'nin, Euro Bölgesi ekonomik görünümünü çevreleyen aşağı yönlü riskleri görmeye devam ettiğini sözlerine ekledi.

Güvendeki iyileşme Draghi'ye, şimdilerde 1999'da euronun kullanılmaya başlamasından bu yana görülen en uzun süreli resesyonu yaşayan ekonomiyi canlandırmak için ilave tedbirler alma konusunda zaman kazandırıyor. Draghi, politika yapıcıların, bugün sıfır seviyesinde bırakılması kararlaştırılan mevduat faizini negatif bölgeye çekme konusunu görüştüklerini kaydetti.

Draghi, enflasyon risklerinin "büyük ölçüde dengeli" olduğunu kaydetti ve büyümeye yönelik "aşağı risklere" dikkat çekti.

Avrupa Merkez Bankası ayrıca bugün, bu yıl için büyüme tahminini düşürdü ve ekonominin yüzde 0.6 daralacağı tahmininde bulundu.

Draghi, "Tüm gelişmeleri çok yakından izleyeceğiz ve ihtiyaç duyulduğunda harekete geçmeye hazırız" dedi.

Draghi, "Bir sizi farklı enstrumanlarımız var" dedi ve geçen ayki toplantıdan bu yana, ekonomik verilerin acil hareket için yeterli olmadığını sözlerine ekledi.