Advertisement

ABD tahvil faizleri, yarın açıklanacak olan ve ekonomistlerin Mayıs ayında artış görüleceğini bekledikleri istihdam verileri öncesinde, enflasyon beklentilerini yansıtarak 10 ayın en düşüğüne geriledi.

Tüketici fiyatlarının tahvil piyasası üzerindeki etkisinin göstergesi olan, 10 yıl vadeli tahvil faizleri ile enflasyon korumalı hazine tahvilleri arasındaki fark, Temmuz 2012'den bu yana en düşük seviyeye ulaştı. Ayrıca Bloomberg News'in yarın açıklanacak olan eriler öncesinde ekonomistler arasında yaptığı ankete göre, ABD istihdam oranı Mayıs ayında, Nisan ayına göre artış göstermesi bekleniyor. Goldman Sachs Group Inc.'e göre, 10 yıllık ABD tahvil faizleri yıl sonuna kadar muhtemelen yüzde 0.4 kadar yükselecek.

Brüksel'de bulunan KBC Bank NV araştırma şefi Piet Lammens, "ABD tahvil faizlerindeki artış enflasyonun artmasından daha çok, reel faizlerdeki yükselişten kaynaklanıyor. Yarın açıklanacak olan istihdam verileri aşırı derecede önemli olacak. Olumsuz gelirse, büyüme çok da güçlü değil demektir ve Fed'in tahvil alımlarını azaltmadan önce biraz daha bekleyeceği anlamına gelebilir" yorumunu yaptı.

10 yıl vadeli gösterge ABD tahvil faizi büyük bir değişiklik yaşamayarak, New York saati ile 08:35'te yüzde 2.09 olarak görüldü. Mayıs 2023 vadeli 1.75'lik tahvil 96 31/32'den işlem gördü.

ABD tahvilleri, Bank of America Merrill Lynch endeksine göre 2013 yılı içerisinde, Fed'in tahvil alımlarını yavaşlatacağı söylentileri arasında yüzde 1 geriledi. Enflasyon korumalı hazine tahvilleri ise yüzde 4.2 geriledi. Eğer kayıplar yıl sonuna kadar bu hızla devam ederse, hükümetin tahvil satmaya başladığı yıl olan 1997'den bu yana tahvillerin en kötü yılı olacak.