Advertisement

-Avrupa Merkez Bankası faiz değiştirmedi

Avrupa Merkez Bankası (AMB), artan güvenin, Başkan Mario Draghi'nin ekonomik toparlanmanın bu yılın ilerleyen dönemlerinde gerçekleşeceği görüşünün altını çizmesi ile birlikte, politika faizini değiştirmeyerek rekor düşük seviyede tuttu.

-Draghi: Ekonomi bu yıl istikrar kazanmalı ve büyümeli

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yılın sonuna kadar büyümeye döneceğini söyleyerek, politika yapıcılara yeni teşviklerden geri durulması konusunda bir neden sundu.

Draghi, "Euro Bölgesi ekonomik aktivitesi, düşük bir hızda da olsa, bu yılın ilerleyen dönemlerinde istikrar kazanmalı ve toparlanmalı" dedi.

Draghi, "Temel faiz oranının değiştirilmeden korunması kararını aldık. Gelen bilgiler, Mayıs ayı başındaki faiz indirimi kararını almamıza neden olan değerlendirmemizi teyit etmekte. Euro Bölgesi'nde mevcut fiyat baskılarının orta vadede baskı altında kalması bekleniyor. Aynı zamanda, son güven verileri, düşük seviyelerden yukarı doğru bazı iyileşmeler olduğunu gösterdi. Tüm bu genel temele karşı, para politikası duruşumuz, gerek duyulduğu sürece, genişlemeci kalacak" dedi.

-Euro "Draghi" sonrasında 4 haftanın en yükseğinde

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin bölge ekonomisinin bu yıl içerisinde istikrar kazanması ve büyümesi gerektiğini söylemesinin ardından dolar karşısında güçlenerek dört haftanın en yükseğine ulaştı.

Euro, erken saatlerde 1.3166 dolar ile 9 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından, yüzde 0.5 yükselerek Londra saati ile 14:21'de 1.3152 dolar oldu. Euro yen karşısında ise yüzde 0.4 yükselerek 130.22 yen seviyesine geldi. Yen dolar karşısında, 9 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesi 98.84 yene ulaştıktan sonra, büyük bir değişiklik yaşamayarak 99.05 yen'den işlem gördü.

-ABD işsizlik başvuruları beklenenden az çıktı

ABD'de işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta beklenenden daha az çıkarak firmaların bütçe kesintileri ve vergi artışlarına rağmen talebin istikrarlı devam edeceğini öngördüğü sinyalini verdi.

İşsizlik başvuruları 1 Haziran'da biten hafta itibariyle 11,000 gerileyerek 346,000 oldu. Bloomberg anketine katılan 47 ekonomistin tahmin medyanı ise 345,000 olarak gerçekleşti. Devam eden işsizlik başvuruları son 3 haftada 2. kez düştü.

-Avrupa hisseleri "AMB" sonrası geriledi

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası'nın ek teşvik tedbirlerine ihtiyaç olmadığını açıklaması ve politika faiz oranını sabit tutması sonrasında, erken saatlerdeki kazancını silerek geriledi.

Stoxx 600 endeksi bugün, erken saatlerdeki yüzde 0.4 artışı silerek, yüzde 1.2'lik kayıpla 291.69 puandan kapandı. Gösterge endeksi yine de, dünya genelindeki merkez bankalarının teşvik politikalarına devam ediyor olmasıyla bu yıl içerisinde yüzde 4.3 ralli yapmış durumda.

-ABD hisseleri işsizlik başvurusunu fiyatlıyor

ABD hisseleri, işsizlik başvurularındaki düşüşün Fed'in parasal genişleme planları hakkındaki tartışmaları alevlendirmesi ile, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin bir ayın en düşük seviyesine gerilemesi sonrasında kazanç ve kayıp arasında dalgalanıyor.

S&P 500, erken saatlerdeki yüzde 0.7 kadar düşüşün ardından, yüzde 0.1'den az bir artışla New York saati ile 14:00'da 1,609.32 puan oldu. Dow Jones endeksi 44.08 puan, yani yüzde 0.3, gerileyerek 14,916.51 puana geriledi. Yine aynı saatlerde S&P 500 işlem hacmi son 30 gün ortalamasına yakın bir seviyede seyretti.

-Petrol bir haftanın zirvesi yakınında

Batı Teksas petrolü New York'ta, ABD'de stokların bu yılın en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından, son bir haftanın en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde, 23 sent yükselerek, Singapur saati ile 13:23'te, varil başına 93.97 dolara çıktı. Tüm kontratlardaki işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 18 altındaydı. Kontrat dün 43 sent yükselerek 93.74 dolar ile 28 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışını yaptı.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 10 sent yükselerek varil başına 103.14 dolara çıktı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile ABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı, dünkü seviyesi olan 9.30 dolardan bugün 9.17 dolara düştü.