Advertisement

Yatırımcıların parasal teşviklerin azaltılma ihtimalini değerlendirmesi ve Dünya Bankası'nın küresel büyüme tahminini indirmesinin ardından gelişen piyasalar endeksi 10 ayın en düşüğüne indi.

PetroChina Co. ve China Construction Bank Corp., ayı piyasasına girmeye hazırlanan Hang Seng China Enterprises Endeksi'ndeki  düşüşlere öncülük etti. Advanced Info Service Plc. yüzde 5 değer kaybetti. Sansung Electronics Co. Ltd. 6. gününde de düştü. tayland ve Filipinler'deki Borsalar yüzde 5'in üzerinde geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.9 kayıpla 936.56 puana gerileyerek, 26 Temmuz'dan bu yana en düşük kapanışına işaret etti. Dünya Bankası küresel büyüme tahminini yüzde 2.4'ten yüzde 2.2'ye indirdi. Çin'in büyüme görünümü de yüzde 8.4'ten yüzde 7.7'ye düşürüldü.

ACB Securities Co.'nun analistlerinden Attila Vajda, Dünya Bankası'nın büyüme tahmininin, teşviklerle ısınan piyasanın üzerine soğuk bir duş gibi geldiğini söyledi.

Tayland, Endonezya ve Filipin hisselerindeki yabancı satışlar, Fed'in teşviklerini azaltma tehdidinin hisselere 2011'den bu yana en sert düşüşünü kaydettirmesiyle rekor düzeye tırmandı.