Advertisement

(19:42'de güncellendi)

Avrupa hisseleri beklenenden daha iyi çıkan ABD perakende satış verilerinin bu yıl gerçekleşen rallinin kâr görünümünün anormal üzerine çıktığı söylentilerini dengelemesiyle yatay bir seyir izledi.

Royal Bank of Scotland Group Plc. CEO Stephen Hester'ın bu yıl istifa edeceğini açıklamasıyla yüzde 3.3 geriledi. Home Retail Group Plc, Argos mağazalarında satışların 1. çeyrekte beklentilerin altında kalmasıyla beraber Mayıs 2012'den bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Rhoen-Klinikum AG, Ağustos 2012'den bu yana en büyük artışını gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 düşerek 290.51 puandan kapandı ve erken saatlerdeki yüzde 1.7'ye varan yükselişini sildi. Endeks, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin 22 Mayıs'ta istikrarlı ekonomik veriler gelmesi halinde parasal genişlemeyi azaltabileceklerini dile getirmesinden bu yana yüzde 6.5 geriledi.

Lloyds TSB Bank Plc yatırım danışmanı Tim Harris, "Bu piyasa rallisinde çok az volatilite gördük ve şimdi daha fazla volatiliteye doğru gidiyoruz. Küresel piyasaların geçtiğimiz güzün en düşük seviyelerinden yaklaşık yüzde 20 yükselmiş olması insanların ayaklarını yerden biraz kesebilir. Bu birçok insanı rahatsız ediyor" ifadelerini kullandı.

Euro Stoxx 50 Endeksi'nin volatilitesini ölçen VStoxx Endeksi, dün yıllık kayıplarını silerek yüzde 3.5 yükselişinin ardından, bugün yüzde 1.7 artarak 22.11 oldu.

(19:42'de güncellendi)