Advertisement

International Business Machines Corp.'un (IBM) çalışan grubu Alliance@IBM, şirketin bugün başlayan ABD'deki istihdam kesintileri kapsamında 1,300 kişiyi işten çıkardığını söyledi.

Amerika İletişim İşçileri sendikasıyla bağı olan Alliance@IBM'in koordinati Lee Conrad, istihdam indiriminin yazılım işleri pazarlama birimlerinden 222 kişi ve yarı-iletken ar-ge çalışmaları biriminden de 165 kişinin işten çıkarılmasını da kapsadığını açıkladı.

İstihdam kesintisi, ilk çeyrekte can sıkıcı bilanço rakamları açıklayan IBM'in Nisan'da açıkladığı küresel yeniden yapılandırma planının bir parçası. Kesintiler, değişik kıdemlerden birçok çalışanı kapsıyor. IBM'in dünya genelindeki yeniden yapılandırmasının maliyeti, kıdem tazminatlarıyla birlikte 1 milyar doları bulacak.

IBM geçtiğimiz çeyrekte hisse başına 3 dolar kâr ile, analistlerin 3.05 dolar tahminini kaçırdı ve 2005'ten bu yana ilk kez tahminleri tutturamadı. IBM o sırada istihdam kesintisinin denizaşırı ülkelerde yoğunlaşacağını ve Haziran sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Oracle Investment Research'ün analistlerinden Laurence Balter, 1 milyar dolarlık maliyet rakamından yola çıkarak şirketin küresel çapta 6,000 ila 8,000 kişinin işine son verildiğini tahmin etti.