Advertisement

ABD'de perakende satışları Mayıs ayında beklenenden daha fazla yükselerek istihdam artışı ve düşük borçlanma maliyetlerinin tüketicileri daha fazla harcama yapmaya yönlendirdiğini gösterdi.

Satışlarda yaşanan yüzde 0.6'lık artış son 3 ayın en büyük artışı olurken, Nisan ayının rakamı ise yüzde 0.1'lik yükselişe işaret etmişti. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 0.4'lük artışa işaret etti. Ekonomik büyümeyi hesaplamada kullanılan ve otomobil satışları gibi bazı kategorileri kapsamayan rakam ise yüzde 0.3 tırmandı.

Fed'in rekor parasal genişleme politikasıyla düşük kalmaya devam eden faiz oranları otomobil satışlarının artmasına yardımcı oluyor. Yüksek hisse ve konut fiyatları ise güveni yükselterek Gap Inc. gibi perakendecilerin satışını artırmasına ve ekonominin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamalarının ilerlemeye devam etmesine yardımcı oluyor.

Wells Fargo Securities LLC ekonomisti Sarah Watt, "Faiz oranları yakın zamanda bir hareket yaşayacakmış gibi görünmüyor ki bu da otomobil sektörü için iyi olacaktır. Perakende satışlarında büyük bir patlama görmeyeceğiz ama ayakta iyi duruyor" ifadesini kullandı.

Bloomberg anketine yapılan tahminler yüzde 0.1'lik düşüş ile yüzde 0.8 artış arasında değişiklik gösterdi.

13 büyük kategoriden 8 tanesi geçtiğimiz ay ilerleme gösterirken, en büyük artışı otomobil satıcıları kaydetti. Motorlu taşıt satışları Mayıs ayında yüzde 1.8 ilerleme gösterirken, bu artış Nisan ayında yüzde 0.7 olmuştu.