Advertisement

FX oranları, Libor denetimi kapsamında küresel regülasyonlara tabî tutulabilir. Konuya dair bilgisi olan 2 kaynak, Libor manipülasyonlarının ortaya çıkmasıyla başlayan faiz ayarlara skandallarına yönelik çabalar kapsamında küresel regülatörler, kur oranlarına da denetleme getirebilir.

Piyasa kurallarını düzenlemekle sorumlu Madrid'deki Uluslararası Sermaye Komisyonu Örgütü, aralarında WM/Reuters faizlerinin de yer aldığı göstergelerdeki denetim ve şeffaflığın artırılmasına yönelik yeni önlemler alabilir.

Mali suçları yargılayan ve piyasaları denetleyen İngiltere Finansal Yönetim Otoritesi, günlük 4.7 trilyon dolar hacmi olan Forex piyasasındaki olası manipülasyonları gözden geçiriyor. Regülatör, aralarında Deutsche Bank AG ve Citigroup Inc.'in de yer aldığı 4 bankadan bilgi istedi.

Tüm göstergelerin benzer kırılganlıklara sahip olduğunu, bu nedenle de piyasalarda güvenin korunması ve birliğin sağlanması için tüm göstergelerde bir çerçevenin uygulanmasının gerektiğini savunan AB Finansal Hizmetler Komiseri Michel Barnier'in sözcüsü Chantal Hughes, bu yaz bu yönde adımların atılacağını ifade etti.