Advertisement

Fed'in rekor düşük faizlerin devam edeceği planlarına ilişkin sinyal vereceği spekülasyonu ve ABD'de beklenenden iyi gelen verilerin desteğiyle Standard&Poor's 500 Endeksi Ocak'tan bu yana en büyük kazancını kaydetti.

USA Today gazetesinin yayıncısı Gannett Co., Belo Corp.'u 1.5  milyar dolara satın almakta anlaşması üzerine yüzde 34 sıçradı. ABD'nin en büyük ikinci market zinciri Safeway Inc., Kanada'daki şubelerini satmakta anlaşmasının ardından  yüzde 7.4 primlendi. DuPont Co., tahminlerinde kesinti yapması sonrasında yüzde 0.7 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.5 kazançla 1,636.36 puana yükseldi. Endeks son 3 günde yüzde 1.9 düşmüştü. Dow Jones Endeksi de yüzde 1.2 artışla 15,176.08 puana çıktı. Amerikan Borsalarında 6.3 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacm 3 aylık ortalamaya paralel oldu.

Verilerde iyileşme olduğunun altını çizen Global Financial Private Capital'ın yatırım genel müdürü Chris Bertelsen, piyasadaki tek sorunun önümüzdeki ayın çok yoğun bir ay olmadığını, bu nedenle insanların Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı endişelerinin ön planda olduğunu dile getirdi.

ABD'de perakende satışlar geçtiğimiz ay yüzde 0.6 kazançla son 3 ayın en büyük sıçramasına işaret etti. Bloomberg anketine katılan 83 ekonomistin medyan tahmini satışların yüzde 0.4 artacağı yönündeydi.