Advertisement

Avrupa Birliği'nin ortak parası olan euroyu kullanan 4 önde gelen ülkenin maliye ve çalışma bakanlarının Roma'da yapacağı zirve öncesi konuşan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaueble, Alman hükümetinin, İtalyan hükümetiyle arasındaki ilişkilerin karşılıklı güvene dayandığını ve iyi olduğunu belirttti.

İtalyan başbakan Enrico Letta hükümetinin, bir önceki Mario Monti hükümetinin atmış olduğu adımları izleyeceğine dair bir şüphesinin bulunmadığının altını çizen Schaeuble,  önceki görevlerinden tanıdığı Letta’nın başarılı olacağına inandığını söyledi.

Schaueble, İtalya'nın krizden çıkmasında, özellikle ekonomik büyüme ve istihdam konularında güçlü ve kalıcı bir etki yaratması için yapısal reformları hızlı ve tutarlı bir şekilde uygulamasının önemini vurguladı.

Avrupa ülkeleri arasında yüzde 38 ile en yüksek genç işsizlik oranına sahip İtalya'nın başbakanı olan Letta, bu oranı kendileri için bir utanç olarak nitelerken, Avrupa'daki kriz karşısında alınan katı tasarruf tedbirlerinin büyüme ve istihdam yaratılması için hafifletilmesi görüşünü savunuyor.