Advertisement

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının parasal genişleme önlemlerini azaltmak yerine artırmayı düşünmesinin gerektiğini söyleyen Harvard Üniversitesi ekonomi profesörlerinden Kenneth Rogoff, enflasyonun küresel ekonominin canlanmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Fed'in parasal genişleme önlemlerini azaltmasına yönelik çağrıların çoğunlukta olduğu dönemde Project Syndicate'te bir makale kaleme alan Rogoff, diğer taraftan yana olarak, daha fazla genişleme istedi.

Rogoff, "Yüzyılda bir kez görülen finansal krizin ardından yavaş büyümedeki siyasi, sosyal ve ekonomik risklere karşı değerlendirildiğinde, ılımlı enflasyon endişe edilecek bir şey değil. Hatta aksine, birçok bölgede işe yarayabilir" yorumunda bulundu.

IMF'nin eski başekonomistlerinden Rogoff, yüzde 4 ila 6 enflasyonunun 2008'deki finansal krizin başındaki kadar güçlü olmayabileceğini söyleyen Rogoff, ancak bunun yavaş toparlanmanın desteklenmesine yardımcı olabileceğini savundu.

Rogoff, 5 yldır birçok ülkenin rekor seviyede kamu, özel ve dış borcunun biriktiğini belirterek, Avrupa'nın çevre ekonomileri ile çekirdeği arasında büyük ölçekli bir ücret düzenlemesi ihtiyacının altını çizdi ve en büyük merkez bankalarının bu ihtiyacı görmediğini ifade etti.

Rogoff'un görüşüne katılan Financial Times gazeyesi de enflasyon endişelerinin abartıldığını not düştü.