Advertisement

Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın iki dönemlik görev süresinin dolmasının ardından İran İslam Cumhuriyeti'nin yeni cumhurbaşkanını belirlemek için 50.5 milyon kişi sandık başına gitti. 3'ü muhafazakâr (Muhammed Bagir Galibaf, Said Celili, Ali Ekber Velayeti), 2'si bağımsız (Muhsin Rızai, Muhammed Garezi) ve biri reformcu (Hasan Ruhani) olmak üzere 6 adaydan biri İran'ı yönetecek isim olacak.

Tüm reformcu teşkilatların desteğini arkasına alan eski Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri Hasan Ruhani ve muhafazakâr kanattan Tahran Belediye Başkanı Muhammed Bagir Galibaf seçimlerin favori iki ismi olarak görünürken İran yasaları gereği sandıktan çıkan isim İran Dini Lideri'nden onay alamazsa koltuğa oturamıyor.

Oyunu erken saatlerde kullanan İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, halka geniş çapta seçimlere katılma çağrısında bulundu. Hamaney, oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Kimse, yakın çevrem ve hata ailem bile kime oy verdiğimi bilmiyor" dedi.

Halk, cumhurbaşkanlığı seçiminin yanı sıra bugün eş zamanlı olarak şehir konseyi üyelerini belirlemek için de yerel seçime gidiyor. İran'da belediye başkanları söz konusu konseyin üyeleri tarafından belirleniyor.