Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD cari işlemler açığı, ithalattaki yükselişin etkisiyle ilk çeyrekte genişledi.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilere göre, gelir ödemelerini ve hükümetin transfer harcamalarını içermesi nedeniyle en kapsamlı uluslararası ticaret ölçümü olarak kabul edilen cari işlemler açığı, yüzde 3.7 oranında genişleyerek 106.1 milyar dolara çıkarken, bir önceki çeyrek verileri ilk açıklamalardan daha az bir seviyeye revize edilerek 102.3 milyar dolar olarak açıklandı. Bloomberg anketine göre tahmin medyanı, 111.3 milyar dolar açık olacağı yönündeydi.

Okyanusötesi piyasalardaki istikrar, ABD üretimli ürünlere olan talebi destekledi ve cari işlemler açığının en büyük bölümünü oluşturan ticaret açığını dengede tuttu. Cari işlemler açığı ayrıca, dünyanın en büyük ekonomisinin yabancı yatırım fonlarına bağımlı olduğu konusunda bir uyarı niteliği taşıyor.

Kuzey Carolina'da bulunan Wells Fargo Securities LLC küresel ekonomisti Jay Bryson, "ABD'nin büyümesi oldukça iyi, bu da ithalatın yukarı yönlü bir eğilim kazanmasına neden olacak. ABD ihracatı da küresel ekonomideki büyüme ile birlikte yükselecek. Avrupa'nın büyümesi ise yavaş adımlarla ilerleyecek" yorumunu yaptı.