Advertisement

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa Birliği Parlamentosunda olanlar boşuna değil. Bunların üzerinde iyi düşünmemiz lazım. Hazımsızlık var. Hazmetmelerinin yolunu açmak lazım. Bakın 2013'ün ilk çeyreğinde İspanya ve İtalya ekonomileri yüzde 0,5 oranında daraldı. Fransa ekonomisi yüzde 0,2 oranında daraldı. AB içinde en yüksek büyüme oranı Litvanya'ya ait o da sadece yüzde 1,3. Avro Bölgesi'nde ortalama büyüme oranı yüzde eksi 0,2" dedi.

Erdoğan, "Tarihi anları yaşadığımız bir süreçte, Türkiye'nin adeta şaha kalktığı, türkiye'nin zincirlerini kırdığı, prangalarını parçaladığı bir anda önce Reyhanlı saldırısı gerçekleşti. Ardından da malum Taksim olayları meydana geldi. Reyhanlı olayları, sıradan bir olay değildir. Reyhanlı'da, dikkat edilirse 53 sünni vatandaşımız şehit edildi. Peki bu tezgahın arkasında kimler var, kimler bulunuyor. Durup dururken olmadı. İşte en son yakalanan, bu işin adeta bir numarası durumunda olan kişi ortaya çıktı, yakalandı. Bu kişi malum. Beşşar Esed'le adeta kol kola iç içe olan ve ne yazık ki bu ülkede ana muhalefetin genel başkanının adamlarının getirilip götürülmesinde rol oynayan kişi gibi, bu da onun bir başka versiyonu" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şu anda Suriye'de bir mezhep savaşı başlamıştır. Türkiye'yi bu oyunun içine çekmek istiyorlar. Biz ülkemizi evvelallah bu oyunun içine sokmayacağız ama Kılıçdaroğlu gibi adamlara rağmen sokmayacağız. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, biz bu yanlışların içine partimizi partilimizi düşürmeyeceğiz" dedi.

Erdoğan, "Perdenin arkasında neler döndüğünü gösteren yok. Perdenin arkasında oynanan oyundan, kurulan tuzaktan bahseden hiç yok. İki haftadan fazla bir süredir İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer bazı şehirlerde sokaklara öfke pompalanırken, nefret pompalanırken, şehirler vandallar tarafından yakılıp yıkılırken, birileri sürekli 'cambaza bak' diyerek tiyatro sahnesinin önünü gösteriyor" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ulusal medyaya şunu açık açık söylüyorum. Biz bu medyaya karşı şerbetliyiz. Bizim siyasi tarihimiz, böyle bir medyaya, bu anlayışa karşı mücadeleyle geçmiştir. Biz ömrümüzü böyle geçirdik. Bizi buradan vurmak isteyenler, geçmişte defalarca karavana attılar. Bugün de sadece karavana atarlar"dedi.

Erdoğan, uluslararası medyanın Gezi Parkı olaylarındaki yayınlarını eleştirerek, "Onlar, AK Parti'nin bugünlere nasıl geldiğini, bu kampanyalarla nasıl mücadele ederek büyüdüğünü bilmiyor olabilir ama biz uluslararası bazı medya kuruluşlarının bu karalama kampanyalarına da asla eyvallah etmeyiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası medyaya seslenerek, "Onlar Türkiye'yi bilmiyor, Türkiyeyi tanımıyor olabilir, onlar AK Parti'nin bugünlere nasıl geldiğini, bu kampanyalarla nasıl mücadele ederek büyüdüğünü bilmiyor olabilir. Ama biz uluslararası bazı medya kuruluşlarının bu karalama kampanyalarına da asla eyvallah etmeyiz. Nasıl destek verdiklerini biliyoruz, kimlerin ne olduğunu biliyoruz, bunların hepsi iyot gibi açığa çıktılar. Türkiye artık bunların zannettiği gibi bir ülke değil. Türkiye, imajı, itibarı, gücü 3 tane yalan haberle sarsılacak bir ülke değil. Bu medya kuruluşları muz cumhuriyetlerine gidip yalan haberleriyle oralarda operasyon yapabilir ama benim ülkeme bu operasyonlar sökmez, benim ülkemde bu ameliyatları yapamazlar'' dedi.

Erdoğan, "Türkiye'de huzursuzluk dönemi, müdahale dönemi, çete ve cunta dönemi artık kapanmıştır. Sokağa çıkarak, yakıp yıkarak, birilerini müdahaleye çağırarak, bize darağacını göstererek kimse siyaset yapmasın"dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı odaklı gelişmelere Avrupa ülkelerinin tepkisini eleştirerek, "Almanya akıl veriyor. O aklı sen kendine sakla. Almanya'da polislerin sivil vatandaşlara neler yaptığı ortada, benim 8 tane vatandaşımı katledenlerin, öldürenlerin, bunların ne uğruna öldüğünü biliyorsunuz, önce sen onların faillerini bul karşımıza çıkar" dedi.

Erdoğan, hafta sonunda Ankara ve İstanbul'da düzenleyecekleri mitinglerin, "Taksim'e alternatif mitingler olmaktan çıkmıştır. Bu olay, Mart 2014 seçimlerinin bir kampanyasıdır. Hem Ankara'da hem İstanbul'da halkımızı bu mitinglere bekliyoruz. Sadece AK Partilileri değil, demokrasiye gönül vermiş, hukuka saygılı, kardeşliğe sevdalı her bir vatandaşımızı, ister CHP'li, ister MHP'li, ister BDP'li, ister bu noktada bizimle ilişkisi olmasın ama bu ülkeye aşkı, sevdası olan herkesi biz buraya davet ediyoruz"dedi.

Erdoğan, Taksim Gezi Parkı'nın geleceğine ilişkin yargı sürecinin tüm aşamalarının takip edileceğini belirterek, "Nihai karar verildiği andan itibaren eğer bu karar olumsuzsa buna uyarız. Olumluysa da tekrar masaya yatırırız, o zaman da bir halk oylamasına gideriz" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Temenni ederim ki bugün artık bu iş biter ve adımlarımızı da biz emin olarak atarız. Yargı sürecinin vereceği kararı bekleriz. Yargı süreci de nihai olarak bittikten sonra halk oylamasına 'evet' deniliyorsa, biz halk oylamasına varız. Halk oylamasından ne çıkıyorsa, çıkacak karara göre adımı atarız. Başka ne diyeyim. Demedik birşey bırakmadılar. Bir diktatör halk oylamasına gider mi ? Bize bunu da yakıştırdılar" dedi.

Başbakan Erdoğan, birlikte yaşamanın, birbirine saygı ve hoşgörüyle bakmanın önemine işaret ederek, "Türkiye'yi birlikte büyüteceğiz. Bizi birbirimize düşman etmek isteyenlere karşı tarihte olduğu gibi bugün de yarın da tek yürek olacağız. Hiç kimsenin yaşam tarzına müdahalenin olmadığı ama herkesin birbirinin yaşam tarzına saygı duyduğu bir Türkiye inşa edeceğiz. Hiç kimsenin kıyafetine karışılmayan hiçbir kıyafetin yasaklanmadığı bir Türkiye ile buluşacağız, er veya geç. Herkesin kendisini ifade ettiği ama kimsenin kimseyi rahatsız etmediği bir Türkiye imar edeceğiz" dedi.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Haziran 2013 Cuma, 16:52 Misafir daha ne desin..
14 Haziran 2013 Cuma, 16:24 Misafir adamsın adamın kralısın yürü arkandayız .