Advertisement

(16:45'te güncellendi)

Altın New York'ta, Fed'in bugün başlayacak toplantısı öncesi, yatırımcıların ABD merkez bankasının teşvikleri ne zaman azaltacağı konusunu değerlendirmeleri ile birlikte, kayıplarını ikinci güne taşıdı. Platin ve palladyum da değer kaybetti.

İki gün sürecek olan toplantısına bugün başlayacak olan Fed, ekonomiyi desteklemek ve işsizliği düşürmek için her ay 85 milyar dolarlık Hazine tahvilleri ve mortgage destekli tahvil alımı yapıyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, yaklaşık bir ay önce yaptığı açıklamada, istihdam görünümünün sürekli bir iyileşme göstermesi durumunda, parasal teşviklerin daraltılabileceğini söylemişti.

Londra'da UBS AG analisti Joni Teves, "Altın için atmosfer şu anda açık bir biçimde çok zor ve aşağı yönlü riskler oluşuyor," dedi ve "Fed ya somut biçimde yumuşak söylemli bir açıklama yapmak zorunda kalacak ve/veya daha büyük çaplı yukarı beklentilerin ortaya çıkması için ekonomik projeksiyonlarını önemli ölçüde aşağı çekecek" değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 düşerek, yerel saat ile 07:24'te, ons başına 1,373.70 dolara geriledi. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 37 altındaydı. Spot altın Londra'da, yüzde 0.8 düşüşle, ons başına 1,374.44 dolara indi

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, dün 0.6 ton düşerek 2,116.2 ton ile Mart 2011'den bu yana en düşük seviyesine indi. Varlıklar, ilk fonun işlem görmeye başladığı 2003 yılı ile birlikte her sene artış göstermesinin ardından, bu yıl yüzde 20 azaldı.

Altın, iyileşmekte olan ABD ekonomisinin, Fed'i metalin 12 yıl üst üste değer kazanmasına destek olan parasal teşvikleri azaltmaya yöneltebileceği spekülasyonu ile bu yıl yüzde 18 düştü. Avustralya'nın en büyük altın üreticisi Newcrest Mining Ltd., altın fiyatlarındaki hızlı düşüşün etkisi ile, varlıklarından 6 milyar Avustralya doları (5.7 milyar dolar) zarar yazacağını açıkladı.

Geçen yıl dünyanın en büyük altın tüketicisi Hindistan'da, Ekonomik İşler Bakanı Arvind Mayaram, bu ay altın ithalat vergisinina rtırılmasının ardından, ithalatı azaltmak için ilave tedbirlerin uygulanabileceğini söyledi. All India Gems & Jewellery Trade Association'a göre, artan ithalat vergisinin kuyumcularda darlığa neden olduğunu kaydetti.

Temmuz vadeli gümüş New York'ta, yüzde 0.4 düşerek ons başına 21.67 dolara indi. Temmuz vadeli platin, ons başına 1,425.10 dolar ile 24 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.4 gerileyerek ons başına 1,429.30 dolara geldi ve düşüşünü dördüncü güne genişletti. Eylül vadeli palladyum yüzde 2 düşüşle ons başına 703. 55 dolara indi. Palladyum 697.10 dolar ile 10 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Platin ve palladyum temel olarak motorlu araçların çevre kirliliği kontrol parçalarında kullanılıyor. Avrupa'da otomobil satışları, resesyonun talebi düşürmesinin etkisi ile, Mayıs ayında son 20 yılın en düşük seviyesine indi.

(16:45'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Haziran 2013 Salı, 17:59 Misafir bir kilo daha aldım. düşsün 1 kilo daha alacağım hadi bakalım.