Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ekonomideki gelişmelere ilişkin, "Bizim hedefleri değiştirecek, bozacak, yapacak hiçbir anormallik söz konusu değil. Neticede bir dünya ülkesiyiz. 'Elle gelen düğün bayram' derler. Bu dışarıdan gelen bir hadise" dedi.

Çağlayan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Lüksemburg'da basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) kararları ve Çin'in büyüme rakamlarının aşağı doğru revize edilmesinin dünya ekonomisini olumsuz etkilediğini ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin de dünyaya entegre olmuş, global ekonominin önemli bir oyuncusu olarak böyle bir ortamdan etkilenmemesinin söz konusu olamayacağını söyledi.

"Borsa, Döviz, faiz, dünyadaki hareketlere bağlı olarak kalp grafiği gibi inecekler, çıkacaklar" diyen Çağlayan, Türkiye'nin serbest dalgalı kur rejimi benimsediğini, gerekli durumlarda ise Merkez Bankası'nın sözle ya da fiilen müdahalede bulunduğunu dile getirdi.

Böylesine bir ortamda doların, avronun ateşinin her yerde aynı olduğunu ifade eden Çağlayan, ithalatın yüzde 60'nın dolar, yüzde 40'nın avro ile yapıldığı için dövizdeki dalgalanmanın Türkiye'yi etkilediğine, enerjideki harcamaların artırdığını işaret etti.

-"Döviz fiyatlarının nereye gideceğini bilemem"-

Çağlayan, şöyle konuştu:

"Dövizde bir hedef vermek mümkün değil. Ama ithalatçılar her zaman döviz fiyatlarının öngörülebilir olması beklentisindedir. Çok fazla dalgalanma istenen bir şey değildir. Temennimiz, arzumuz bilhassa faizlerin düşmesidir. Faizlerin 4,60'a kadar düştüğünü gördük. Psikolojik eşik de kırılacaktır inşallah. Ben dünya ekonomilerine bağlı olarak bunların biraz daha değişken olacağını tahmin ediyorum. Şu anda Türkiye açısından endişe, sıkıntı söz konusu değil. Çünkü tüm dünyada olan bir hadise var, sadece Türkiye'ye has bir uygulama değil."

Çok sayıda sanayicinin kendisini arayarak döviz fiyatlarının ne olacağını sorduğunu anlatan Çağlayan, "Ben döviz fiyatlarının nereye gideceğini bilemem, müneccim değilim. Herkese sabırlı olmalarını, dünya ekonomisini iyi izlemeleri gerektiğini, Türkiye'deki gelişmelerin dünya ekonomisinden kaynaklanan gelişmeler olduğunu ifade ediyorum" yorumunda bulundu.

-"Bütün fasılların açılıp görüşülmesine hazırız"-

Türkiye'nin AB macerasının kendisi 2 yaşındayken başladığını ve Türkiye'nin 53 yıl adeta tek ayak üstünde bekletildiğini bildiren Çağlayan, şunları kaydetti:

"Bir ülke Başbakanı'nın böylesi bir ortamda kalkıp 'Türkiye tam üye olamaz' açıklaması yapmasına mutlaka cevap verilmesi lazım. Bu tür şeyler cevapsız kalmamalı, kalamaz. Tabii ki nezaket kuralları içinde olacak. Bu anlamda Egemen Bey'in yaptığı açıklama. Bunların söylenmesi gerekiyor. Bunlar ister istemez bizim AB konusundaki zaten Türkiye'de giderek düşen kamuoyu desteğini daha da düşürmeye yöneliktir. Diğer taraftan Türkiye'nin AB'ye üye olması acaba AB'nin mi Türkiye'nin mi daha çok işine gelir? Bunların net bir şekilde görülmesi lazım. Türkiye'nin AB'ye üye olması durumunda bundan en fazla nemalanacak ülkelerin başında Avrupa ülkeleri geliyor."

Brüksel'de kendisine Kraliyet Nişanı verileceğini anımsatan Çağlayan, AB ilişkilerinde "ortamda sert" gibi değerlendirmeler yapmayı gerektirecek bir durum da olmadığını söyledi. Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Böyle bir ortamda, dünya böyle algılarken Almanya Başbakanı Sayın Merkel böyle konuşurken Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı'na Belçika Kralı tarafından Kraliyet Nişanı verilmesinin mesajını tüm dünyanın iyi anlaması lazım. Bunu da Avrupa'nın en iyi şekilde anlayacağını ümit ediyoruz. Biz protestoya değil, işimize gücümüze bakıyoruz. AB meselesi bizim için olmazsa olmaz da değil ama tam üyelik konusunda koşturuyoruz, koşturmaya devam edeceğiz. Bütün fasılların açılıp görüşülmesine hazırız ve Türkiye'ye 3 yıldır fasıl açılmadı. Çeşitli siyasi sebeplerle açılmadı. Biz işimize bakıyoruz, 'durmak yola devam' diyoruz."

Ekonomik dalgalanmanın etkilerinin ne kadar sürmesini beklediğinin sorulması üzerine Çağlayan, bunun dünyadaki gelişmelere bağlı olduğunu vurguladı.

Çağlayan, hedeflerde bir değişikliğin söz konusu olup olamadığı yönündeki soruya, "Şu anda bir şey yok, hayır. Bizim hedefleri değiştirecek, bozacak, yapacak hiçbir anormallik söz konusu değil. Bir görelim. Birlikte izleyelim. Neticede bir dünya ülkesiyiz. 'Elle gelen düğün bayram' derler. Bu dışarıdan gelen bir hadise'' yanıtını verdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Haziran 2013 Çarşamba, 10:03 Misafir sn bakan kusura bakmasın da hem "döviz fiyatları nereye gider, müneccim miyim" diyor hem de "türkiye için sıkıntı yok" diyor. hiç inandırıcı değilsiniz. sürekli tribüne oynar bir haliniz var, başarıları hemen üstleniyor, başarısızlıklarda çark ediyor bir görünümdesiniz. üstelik son mb faiz indirimine bu kadar baskı yapmamalıydınız, durum ortada... lütfen siyasiler bu kadar fazla konuşmasın. çok konuşan çok hata yapar...biraz geride durun. başbakan 1, siz 2 ... ltf.her gün 3 öğün basının karşısına çıkar, her konuda konuşursa bir siyasi, ülkenin yarısı severse diğer yarısı sevmeyebilir...