Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları, üç yılı aşkın sürenin en hızlı kaybını yaşamasının ardından, Mayıs ayında yüzde 0.3 yükseldi. Bu durum, ekonominin en büyük parçasının bu çeyrekte büyümeyi destekleyeceğini işaret ediyor.

Ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini kapsayan hanehalkı harcamaları, Nisan ayında yüzde 0.3 ile Eylül 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından, Mayıs ayında yüzde 0.3 arttı. Kişisel gelirler ise aynı dönemde yüzde 0.5 ile beklenenden hızlı bir artış gösterdi.

Bu veriler, dün açıklanan hanehalkı harcamaları verisinin ilk çeyrekte ilk açıklanan rakamın altında gerçekleşmesinin ardından, ekonomik genişleme görünümüne ilişkin endişelerin azalmasına neden oldu. Yükselen konut fiyatları ve iyileşmekte olan istihdam piyasası ile birlikte daha da hızlanan gelir artışları, harcamaların 2013 yılının ikinci yarısında hızlanmasına yardımcı olabilir.

New York'ta Societe Generale kıdemli ABD ekonomisti Brian Jones, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Sağlıklı bir ikinci yarı yıl olacak," dedi ve "Tüketici harcamaları konusunda endişe duymamıza gerek yok. Tüketiciler oldukça iyi gidiyor. İnsanlar işleri konusunda kendilerini daha rahat hissediyor ve harcama yapmakta istekliler" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan 83 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, harcamaların yüzde 0.3 artması bekleniyordu. Tahminler yüzde 0.1 artış ile yüzde 0.7 artış aralığında geldi. Nisan ayı verisi ise yüzde 0.2 düşüşten yüzde 0.3 düşüşe revize edildi.

Gelirlerin ise, Bloomberg'in anketine göre göre, yüzde 0.2 artması bekleniyordu. Nisan ayı gelirler verisi yüzde 0.0'dan yüzde 0.1 artışa revize edildi.