Advertisement

Her 4 gençten birinin işsiz olduğu Avrupa Birliği'nde (AB) 25 yaş altındakilerin istihdamını teşvik için 8 milyar euro kaynak ayrıldı.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB zirvesinde ilk günün ardından düzenlediği basın toplantısında, AB'nin en önemli sorunlarından biri haline gelen genç işsizliğiyle mücadelenin "zor fakat imkansız olmadığını" söyledi.

Van Rompuy, gençlerin istihdamı için gelecek 2 yılda AB bütçesinden 6 milyar euro ayrıldığını ve sağlanan esneklik sayesinde bu rakamın en az 8 milyar avroya çıkacağını ifade etti.

AB ortalaması yüzde 24 olan genç işsizlik oranı Yunanistan'da yüzde 63, İspanya'da yüzde 56, Hırvatistan'da yüzde 52, Portekiz'de yüzde 43, İtalya'da yüzde 41, Slovakya'da yüzde 34 ve Kıbrıs Rum kesiminde yüzde 33'ü buluyor.

Zirve kararlarında, AB fonlarının öncelikle genç işsizliğiyle mücadeleye yönlendirilmesi, uygulamalı mesleki eğitimin ve çıraklık eğitiminin teşvik edilmesi, istihdamda vergi yükünün azaltılması ve KOBİ kredilerinin artırılması talep ediliyor.

Liderler dün başlayan zirvenin son gününde bankacılık birliği, ortak ekonomik politikaları ve Balkan ülkelerinin AB üyelik sürecini görüşecek.