Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin AB ofislerini gizlice dinlediği iddialarıyla ilgili olarak, çoğu ülkenin kendi ulusal çıkarını korumak için bazı faaliyetler içine girdiği yorumunda bulundu.

Kerry, Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) toplantıları için geldiği Brunei'de, Alman Der Spiegel dergisinde çıkan iddiaları değerlendirdi.

ABD'nin AB ofislerine dinleme cihazı yerleştirdiğine ilişkin iddiaların tüm ayrıntılarına vakıf olmadığını belirten Kerry, "uluslararası ilişkilerde çoğu ülkenin kendi ulusal çıkarlarını korumaya yönelik çeşitli faaliyetler içine girdiğini" söylemekle yetindi.

Konunun, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından, Brunei'de Kerry'nin de katıldığı bir toplantı sırasında gündeme getirildiği belirtildi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü de gizli servislerinin AB kurumlarında casusluk yaptığına ilişkin iddialara, "diğer ülkelerin yabancı terör tehditlerine karşı kendilerini korumak için edindiği türden bilgiler topladığı" yanıtını vermişti. Açıklamada, "ABD'nin diğer tüm ülkelerin topladıklarıyla aynı türden dış istihbarat edindiği" belirtilmişti.

Alman Der Spiegel dergisi, Almanya'da her ay telefon görüşmesi, kısa mesaj ve e-posta gibi 500 milyon iletişim bağlantısını izleyen ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) aynı zamanda AB'nin Washington, New York ve Brüksel'deki ofislerini de dinlediği ve bilgisayarlara sızarak e-postaları izlediğini gizli belgelere dayanarak ileri sürmüştü.

Dün yayımlanan iddialar üzerine, ABD istihbarat yetkililerinin, Avrupa ülkelerinden gelen soruşturma ve yaptırım tehditleri üzerine AB yetkilileri ile görüşme yapmaya hazırlandığı öğrenilmişti.