Advertisement

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "Meşruiyeti korumak için gerekirse canımı veririm" dedi.

Mursi, devlet televizyonunda Mısır halkına hitaben yaptığı konuşmada, eski rejim kalıntılarının, düzenin bozulması ve meşruiyet zemininin yitirilmesi için gençlerin haklı öfkesini kendi emellerine alet ettiğini belirtti.

Sorumluluğu üstlenmekten kan ve şiddete karşı durmaktan başka seçeneği olmadığını ifade eden Mursi, ''Tüm Mısırlılara mesajım şudur ki ben hukuka bağlıyım ve onun hamisiyim. Devrimin çalınmasına izin vermeyin. 25 Ocak Tahrir Devrimine sahip çıkın" değerlendirmesinde bulundu.

Mursi, akan kanın durması, kimsenin şiddete başvurmaması gerektiğini anlatarak, orduya ve polise karşı da şiddet kullanılmamasını istedi.

Anayasal rejimin alternatifinin olmadığını bildiren Mursi, kendisinin şeffaf ve demokratik seçimler ile Mısır'ın başına gelmiş meşru ilk cumhurbaşkanı olduğunu ve bir yıl önce seçimi kazandığında zaferi Tahrir'de kutladığını hatırlattı.

Gerekirse meşruiyeti kanı ve canı ile savunacağını vurgulayan Mursi, ülkede fesat çıkarmaya çalışanlar olduğunu söyledi.

-''Herkes bilir ki Mursi koltuk peşinde makam peşinde olmaz''

Mursi "Herkes bilir ki Mursi koltuk peşinde makam peşinde olmaz. Beni halk seçti ve sorumluluklarımın bilincindeyim" diye konuştu. Bazı hataları olduğunu bunu da geçen bir yıl içerisinde gördüğünü vurgulayan Mursi, herkesle diyalog kapısının açık olduğunun altını çizdi.

Konuşmasının büyük bir bölümünde yerel kelimeler kullanmayı tercih eden Mursi hitabında, "Meşruiyetten vazgeçmeyin yoksa büyük bir felakete gideceğiz. Gelin meşruiyeti beraber koruyalım. Gelin birlikte olalım. Hem bizi destekleyenler hem de karşımızdakilere bu çağrım. Gelin hep beraber meşruiyeti koruyalım" dedi.

Mursi, 6 ay içinde Meclis seçimlerinin yapılabileceğini ve anayasanın ilgili maddesinin değiitirilebileceğini dile getirerek, Meclis seçimlerinden sonra da diğer seçimlerin yapılacağını kaydetti.

Mübarek rejiminin ülkenin gelirlerini sadece 32 aileye peşkeş çektiğini savunan Mursi, seçildikten sonra halka sosyal adalet dağıtmaya çalıştıklarını en fazla zorlandıkları konun ise yolsuzluk ile mücadele olduğunu söyledi.

Tahrir Devrimi'nin adalet için yapıldığını, fakirlik ve ekmek için yapılmadığını bildiren Mursi, gençlere "vatanı koruyun" çağrısında bulundu.

Mursi, Mısır ordusunun güçlü olmasını kendisinin de istediğini ifade edrek, "Meşruiyetin bir altenatifi yok, diyalog kapısı benim ve karşınızdayım. Meşruiyet için canımı vermem gerekirse veririm. Tuzağa düşmeyin, oyuna gelmeyin" dedi.

"Muhalefet benim başımın üzerinde. Diyaloğa 'evet' diyorum. Meşruiyet ve anayasadan başkasını reddediyorum" diyen Mursi, kesinlikle bundan taviz vermeyeceğini ve geri adım atmayacağını belirtti.

Mursi, iradesinin halk iradesi olduğunu anlatarak, yasanın ve seçimin kendisine verdiği yasal cumhurbaşkanlığı süresi içinde cumhurbaşkanlığı görevinde kalacağını açıkladı.

Halka cihat ilan etmeyeceklerini vurgulayan Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, "Kan dökerek ancak düşmanlarımızı sevindiririz. Hepimiz sabredeceğiz. Bize karşı eziyetlere de sabredeceğiz. Vatanın düşmanlarına karşı beraber savaşalım ama birbirimize karşı savaşmayalım" yorumunda bulundu.

Uzun süreden beri muhalefete diyalog çağrısı yaptığını ve kapılarının herkese açık olduğunu hatırlatan Mursi, Mısır'ın gelişmesi için gecesini gündüzüne katarak çalıştığını belirtti.

Anayasal meşruiyeti, kan dökülmesinin engellenmenin tek yolu olarak gösteren Mursi, sorumluluğun kendisinde olduğunu dile getirdi.

Mursi'nin konuşması muhaliflerin toplandığı alanlarda canlı izlendi. Konuşmasının hemen ardından Tahrir Meydanı'ndaki protestoculardan "Git" sesleri yükseldi.