Advertisement

Eskişehir'deki bir ortopedi firması tarafından Konya'dan getirilen ve iki bacağı felç olan oğlağa ortez takıldı.

Firma sahibi Niyazi Çapa, doğuştan ön ayakları bir kemik hastalığından dolayı felç olan 5 aylık oğlağa yürümesi için ortez taktıklarını bildirdi.

İlk kez Antalya'dan getirilen bir oğlağa yaklaşık 4 ay önce ortez taktıklarını anımsatan Çapa, "Konya'nın Seydişehir ilçesinden bize getiren bu oğlağın da ön bacakları doğuştan felçliydi. Daha önce getirilmiş olsaydı, atellerle daha rahat yürümesini sağlayabilirdik. Yine de ortezini taktık ve hemen yürümeye başladı. Hayatının geri kalan kısmını acı çekmeden geçirecek" dedi.

Çapa, bugüne kadar 600'ün üzerinde bedensel engelli hayvana ücret almadan protez, ortez, atel taktıklarını ve bu uygulamalarını devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

Oğlağı Eskişehir'e getiren Engin Girgin ise "Hikmet" adını verdikleri hayvanın iki gündür kendilerinde olduğunu söyledi.

Bedensel engelli hayvanları olduğunu ifade eden Girgin, "Sahibi o yüzden bana ulaştı. İnternetten Niyazi Bey'e ulaştık, o da 'getirin' dedi. Öldürmek merhamet değil, yaşatmak da mucize değil. Öldürmeden bu hayvanı yüreterek, insanlara örnek teşkil etmesi için Konya'dan Eskişehir'e geldik. Hikmet'in ikiz kardeşi var, o gayet sağlıklı. Uzun bir süreçten sonra yüreyeceğine inanıyorum" diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Temmuz 2013 Salı, 10:47 Misafir hay yaşayın... yüreğinize sağlık. insan önce kendine, ardından tüm canlılara ve dünyaya karşı sorumludur. televizyonlarda bir çok kamu spotu var. ancak çevremize, doğamıza, tüm canlılara karşı hassas ve titiz olmamıza değinen bir kamu spotu yok neden? trafiğimiz trafik değil, sokaklar şiddet içinde, ne canlıya ne doğaya değer veririz? insan yetiştirmede, eğitimde bir problemimiz var bence... önce insan, sonra çevremiz. doğamız, çevremiz ve kendimiz için güzel, temiz ve hoş olanı istemeliyiz ve buna gayret göstermeliyiz. buna hizmet eden kamu spotları neden yapılmaz ki?