Advertisement

(20:50'de güncellendi)

Avrupa hisseleri ABD'de Alcoa Inc.'in kâr sezonunu beklenenden iyi verilerle başlatmasının ardından bir ayın zirve seviyesini gördü.

Alcoa'nın Çin tarafından küresel alüminyum talebindeki yükselişe liderlik edileceği açıklaması yapılmasıyla maden firmaları tırmanış kaydetti. Electricite de France SA, UBS AG tarafından hisse notlarının yükseltilmesinin ardından Kasım 2008'den bu yana en büyük sıçramayı gerçekleştirdi. LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton ise İtalyan giyim firması Loro Pana SpA'nın yüzde 80'ini satın almak için anlaşmaya varmasının ardından yüzde 2.1 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8 yükselerek 294.58 puandan kapandı. Endeks dün ise yatırımcıların ABD ekonomisinin tahvil alımlarındaki düşüşe dayanabileceği varsayımını fiyatlamasıyla yüzde 1.4'lük ralli gerçekleştirdi. Stoxx 600 Endeksi geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası ve Bank of England tarafından faiz oranlarının öngörülen gelecekte düşük tutulacağına dair söz verilmesi üzerine yüzde 1.2 kazanç sağlamıştı. Endeks 2013'ün en düşük seviyesini gördüğü 24 Haziran'dan bu yana ise yüzde 6.9 ralli yaptı.

PFA Pension A/S kıdemli stratejistlerinden Witold Bahrke, "Bu haftanın odak noktası açıklanacak olan kâr verileri olacak. Fakat para politikaları hâlâ piyasalara şekil veren temel unsur. Fed'in azaltmaya gitmesinin tahvillerin aksine hisseler için en azından uzun vadeli bir felakete neden olmayacağı düşüncesi oluşmaya başladı, çünkü bu kesinlikle dirençli bir ekonominin göstergesi" yorumunu yaptı.

(20:50'de güncellendi)