Advertisement

Dolar ve altın arasındaki ayrışmanın gittikçe açılması, güçlenen ABD ekonomisinin bu yılın şu ana kadar en iyi performans gösteren para birimi dolara olan talebi artırdığını ve altının değer koruma özelliğini gölgede bıraktığını gösteriyor.

Altın bazı yatırımcıların sarı metale olan güvenini kaybetmesiyle beraber ilk yıllık düşüşüne doğru ilerliyor. Bu düşüş Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada tahvil alımlarını azaltabileceğini söylemesi üzerine daha da hızlanırken, metal Nisan ayında ayı piyasasına girdi. ABD Dolar Endeksi ise kazançları genişletirken, 10 yıllık Hazine tahvil faizi 2 yılın zirvesine çıktı.

Zürih'te bulunan Harcourt Invesment Consulting AG kıdemli emtia stratejisti Jeremy Baker, "Dolar şu anda gidilmesi gereken yer gibi. İnsanlara altının bu hale düşeceğini 2 yıl önce söyleseydiniz size gülerlerdi" yorumunu yaptı.

Bloomberg tarafından 86 ekonomist ile gerçekleştirilen ankete göre ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 1.9 genişlemesi ve 2014 yılında da yüzde 2.7 büyümesi bekleniyor. Döviz işlemcileri ise 31 büyük para biriminden 29 tanesinin bu yıl dolara karşı değer kaybetmesini bekliyor. Bloomberg verilerine göre ABD doları, 10 para biriminin işlem gördüğü bir sepette 2013 yılı içerisinde en iyi performansı gösteren para birimi olarak dikkat çekti.

Altın, Ocak 2013'ten bu yana yüzde 26 düşerek Londra'da ons başına 1,232.25 dolara kadar indi. Goldman Sachs altının ons fiyatının 2014 yılı sonunda 1,050 dolara kadar gerileyeceği tahminini yapıyor. Nisan ayında altının dolara olan 30 haftalık korelasyon katsayısı eksi 0.1 iken bu rakam dün eksi 0.44 oldu.