Advertisement

ABD endeks vadelileri, Alcoa Inc. tarafından açıklanan kâr verilerinin piyasadaki iyimserliği artırmasıyla yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son yedi haftada en uzun yükseliş periyodunu yaşayabileceğine işaret ediyor.

Alcoa Inc., kâr verilerinin analist tahminlerini aşması ve Çin tüketimine küresel taleple ilgili tahminleri korumasıyla New York ilk işlemlerinde yüzde 1 yükseldi. Tesla Motors Inc., Nasdaq OMX Group Inc. tarafından şirketin önümüzdeki hafta Nasdaq-100 Endeksi'ne katılacağı açıklandıktan sonra yüzde 3.7 artış gösterdi. Barnes & Noble Inc., CEO William Lynch'in istifasını açıklamasıyla yüzde 2.6 geriledi.

S&P 500 Eylül vadeli endeksi yüzde 0.4 yükselerek New York saati ile 07:30'da 1,641.5 puan oldu. S&P 500 Endeksi, beklenenden iyi gelen ekonomik verilerin Fed'in teşvikleri azaltacağı endişesini hafifletmesi ile yüzde 1.6 yükselmişti. Dow Jones vadeli kontratları ise 43 puan, yani yüzde 0.3, artarak 15,203 puana geldi.

Pictet Asset Management Ltd. şef stratejisti Luca Paolini, "Olumlu kâr sezonu, hâlâ net bir görünüm çizilemeyen ABD ekonomisinin görünümüyle ilgili yardımcı olabilir. En kritik konu, şirketlerin gidişatı. Firmaların sermaye masraflarını artıracak kadar kendilerine güvendiklerini görmek istiyoruz" yorumunu yaptı.