Advertisement

Amerikalı bankacılık regülatörleri ulsulararası ortaklarından ayrıldı ve bankalara, Basel III kuralları kapsamındaki kuralların neredeyse iki katı borçlanma sınırlaması getirilmesini teklif etti.

ABD Federal Mevduat Sigortaları Şirketi (FDIC) ve Fed, en büyük Amerikan banka holding şirketlerinin, varlıklarının yüzde 5 oranında sermaye tutmasını önerdi. Bu rakam, uluslararası bankacılık regülatörlerinin Basel III kuralları kapsamında önerdiği kaldıraç oranının yüzde 2 üzerinde.

Amerikalı regülatörler, bankaların finansal kriz öncesindeki aşırı borçlanma uygulamalarının, kaldıraç oranlarıyla azaltılmasını umuyor. Sermayenin toplam hisse ve kredilere karşı algılanan varlık riskini yok sayan kaldıraç rasyosu, ABD'de bankaların gücünün denetlenmesi için daha basit ve "kör" bir önlem olarak görülüyor.

FDIC Başkanı Martin Gruenberg, Basel'in öngördüğü yüzde 3 oranını, bankaların son krizin öncesindeki kaldıraç büyümelerini yeterli oranda azaltmayacağını savundu.

Teklif, Bank of America, Bank of New York Mellon, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, State Street ve Wells Fargo'dan oluşan, yeni kurallar altında sistemik önem taşıyan 8 bankayı etkileyecek.