Advertisement

Yenin dolar karşısında güçlenmesi ve Çin'in ihracatının 2009'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından Asya Borsaları kazançlarını azalttı; MSCI Asya Pasifik Endeksi güniçi zirvelerinden gevşedi.

Japon perakendeci Aeon Co., ilk çeyrek kârının yüzde 9.8 artığını açıklamasının ardından yüzde 0.7 yükseşdi. Dünyanın en büyük mücevher zinciri Chow Tai Fook Jewellery Group Ltd., aynı mağaza satışlarının altın talepleriyle tırmaması yüzerine rekor kazanç kaydetmeye hazırlandı. Avustralyalu kan terapilerinin üreticisi CSL Ltd., Bank of America Corp.'un hisse alım tavsiyesi sonrasında yüzde 1.9 sıçradı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 131.68 puana yükseldi. Endeksteki 10 sektörün 7'si yükselirken, değer kazanan her 3 hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti. Asya Pasifik Endeksi, Çin'in ihracatının Haziran'da beklenmedik şekilde düşmesinin ardından yüzde 0.8'leri bulan erken saatlerdeki kazançlarını azalttı.

Pengana Capital'dan Tim Schroeders, "Çin düşüşün eşiğinde dayanıksız bir yer değil, ancak odaklanılması ve dikkat edilmesi gereken bir yer" yorumunda bulundu ve bu noktadan nasıl idare edildiği konuları bakımından yatırımcılar için risk teşkil ettiğini söyledi. Schroeders, Çin'den yılın ikinci yarısında ne tür politikalar uygulayacaklarına yönelik daha fazla detay ve politika hamlesi beklendiğini belirterek, büyümenin önceki 10 yıldaki seviyelerinin altında olduğunu ifade etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Çin ekonomisinin yavaşladığı ve Japonya'nın  ekonomik reform politikalarını, parlamentonun üst kanadındaki seçimlerin sonrasına ertelediği dönemde Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı endişesiyle 20 Mayıs'ta kaydettiği 5 yılın zirvesinden yüzde 9 düştü.