Advertisement

Dünyanın en büyük 2 ekonomisinin merkez bankalarının aşırı risk alımlarını önlemeye çalışmasıyla ABD ve Çin bu hafta yatırım ve mallardaki daha büyük akışı dengelemenin yollarını arayacak.

Washington'da bugün başlayacak ve 2 gün sürecek olan AB-Çin Stratejik ve Ekonomik Diyalogu'nun ilki ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek ve toplantılara ABD Başkan Yardımcısı Wang Yang ve Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi de katılacak. Görüşmelere katılan 4 yetkili de görevlerinde 6 aydan az süredir hizmet veriyor.

Edward Snowden'ın ABD'nin gözetim sırlarını açıklaması ulusal güvenlik tartışmalarını tehdit ederken, her iki tarafın ekonomik yetkilileri d ticaret anlaşmalarından, fikri mülkiyet, sermaye akışları ve para politikalarına uzanan geniş bir skaladaki konuları detaylandıracak.

Amerikan şirketlerinin görmek istediği en önemli şeyin Çin piyasalarında daha fazla giriş olduğunun altını çizen AB-Çin Şirket Konseyi Başkanı John Frisbie, bulut bilişim ve tarım gibi alanlardaki yabancı kısıtlamalarını hatırlattı. Konsey, Apple Inc., Ford Motor Co. ve Wal-Mart Stores Inc. gibi Çin'le iş yürüten 230 Amerikan şirketi temsil ediyor.