Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Services, gelişmekte olan kârlılık ve bankaların bilançolarını temizleme ve sermaye rasyolarını artırma çabalarının ardından İngiltere bankacılık sistemine yönelik görünümü "durağan"a yükseltti.

Bugün gönderilen bir e-maile göre Moody's görünümü negatiften durağana çevirdi. Kuruluş büyük İngiliz bankalarının uzun vadeli kredi notu ve mevduat oranlarına yönelik görünümün hâlâ negatif olduğunu belirterek, İngiltereli yetkililerin orta vadede belirli önlemlerle desteği azaltabileceğini ifade etti.

İngiltere bankaları katılaşan sermaye kurallarına uyabilmek için varlık satışı ve işçi çıkarımına giderek gelecekteki finansal krizlere karşı daha dayanıklı olmayı amaçladı. Barclays Plc, Lloyds Banking group Plc ve Royal Bank of Scotland Plc yaptıkları açıklamalarda firmaların satışı ve artan kârların artık hisse yatırımcılarından paraya ihtiyaç duymayacakları anlamına geldiğini açıkladılar.

Moody's açıklamasında "İngiltere bankalarının merkezi ve ters stres senaryolarımızda meydana gelebilecek kayıpları yeterince karşılayabilmek için gerekli sermayeyi ellerinde bulundurduğuna inanıyoruz. Moody's kârlılığın çok düşük seviyelerden tekrar toparlanmasını ve varlık kalitelerindeki gelişmeyi yansıtmasını bekliyor" ifadelerini kullandı.