Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açık konusunda Türkiye'nin biraz sabırlı olması gerektiğini belirterek, "Bu açık uzun vadede kontrollü bir şekilde aşağı inecek" dedi.

Çağlayan, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin mayıs ayı ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi.

Mayıs ayında cari açığın geçen yıla göre 2,2 milyar dolar artarak 7 milyar 524 milyon dolar olarak gerçekleştiğini anımsatan Çağlayan, bunu normal karşılamak gerektiğini, cari açığın bu yıl 2012'nin bir miktar üzerinde olacağını kaydetti.

Cari açıkta özellikle nisan ve mayıs aylarında önceki aylara göre bir sıçrama olduğunu, ancak bunun bir trend değişimi anlamına gelmediğini belirten Çağlayan, söz konusu artışta altın ithalatının artmasının önemli etkisi bulunduğunu ifade etti.

Mayıs ayında 2,2 milyar doların üzerinde, nisan-mayıs aylarında toplamda 4,8 milyar dolar altın ithalatı yapıldığına işaret eden Çağlayan, şunları kaydetti:

"Altın ithalatındaki artışın kalıcı olmasını beklemiyoruz. Küresel fiyatlardaki düşüşün etkisiyle talep artışı oldu ancak bu uzun sürecek gibi görünmüyor. Diğer taraftan nasıl ihracatını yapıyorsak, altın ithalatı da yapıyoruz. Altın da uluslararası mal sınıflandırmasındaki binlerce maldan biri. Ancak son aylardaki ithalat artışının da cari açık üzerindeki etkisini tespit etmemiz gerekiyor.

Cari açık ilk 5 ayda toplam 31,9 milyar dolar oldu. Yıl sonu OVP beklentisi 60,7 milyar dolar. Muhtemelen açık bunun altında kalacaktır. "

Çağlayan, mayıs ayında doğrudan yabancı yatırım girişinin 972 milyon dolar, hizmet ihracatının 4,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Geçen yıl mayıs ayında hizmet ihracatının 3 milyar 850 milyon dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hizmet ihracatımızda ciddi bir ivmelenme var. 2013'ün ilk 5 ayı genelinde de hem mal hem hizmet ihracatındaki başarılı sonuçlarımız gelmeye devam ediyor. Cari açık konusunda Türkiye'nin biraz sabırlı olması gerekiyor. Orta ve uzun vadede bunu çözeceğiz. Daha fazla üretimle daha fazla tasarrufla bunu çözeceğiz."

Geçen ay sonunda yeni teşvik sisteminin 1. yıl sonuçlarını paylaştıklarına işaret eden Bakan Çağlayan, Türkiye genelinde yatırım projesi olarak yüzde 22'lik, yatırım hacmi olarak yüzde 62'lik ve öngörülen istihdam olarak yüzde 59'luk bir artış bulunduğunu bildirdi.

Çağlayan, Türkiye'nin daha fazla üretim yaparak büyük bir ekonomi olacağını vurguladı.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Temmuz 2013 Perşembe, 11:24 Misafir cari açığı küçültmek hatta tümü ile artıya geçebilmek için tüm artı ve eksilerimize tüm kalemlerde fırsatlara bakmalıyız. örneğin ülkemizde 720 ton altın rezervi var, çıkaralım. merkez bankamızda 22 ton altınımız olduğu düşünülür ise miktar daha iyi anlaşılır. örneğin ülkemiz tarımda 7 adet üründe dünya 1. si, 6 adet üründe 2., 5 adet üründe dünya 3. cüsü. bu ürünleri marka haline getirelim. bazı ürünleri üretebilecek ülkeler markamızın baskınlığı nedeni ile üretmek ihtiyacı bile hissetmesin, örneğin; morfin. dünya haşhaş üretim sahasının %40 'ı ülkemizde.yani, un, şeker, yağ var, helva yok...
11 Temmuz 2013 Perşembe, 11:20 Misafir altın ihracatını,övüne övüne ihracat hanene yazıyordun. ithalatıda yazacaksin o zaman
11 Temmuz 2013 Perşembe, 11:17 Misafir bir çözüm bulsaydın o zaman.yine başkalarının üzerine atarsınız kendi hatalarınızı
Kapat