Advertisement

Anne karnının rahatlığını aratmayan "yüzen beşik"

Anne karnının rahatlığını aratmayan "yüzen beşik"

Üniversite öğrencisi, yeni doğan bebeklerin anne karnında hissettiği sıcaklık, güven ve konfora sahip "yüzen beşik" tasarladı

11 Temmuz 2013 Perşembe, 15:00 Güncelleme: 11 Temmuz 2013 Perşembe, 15:00

İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Ahmet Yazıcı, yeni doğan bebeklerin anne karnında hissettiği sıcaklık, güven ve konfora sahip "yüzen beşik" tasarladı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, bebek ürünleri satışı yapan bir firmada stajını yapan Yazıcı, üniversiteyi bitirme projesi olarak yeni doğanların dünyaya alışma sürecini kolaylaştıracak bir çalışma yaptı.

Bebekleri ve çocukları çok sevdiğini anlatan Ahmet Yazıcı, "Bebeklerin anne karnında hissettikleri sıcaklık ve güven dış ortamda yok. Bebek sahibi olanların doğum sonrası en çok rahatsızlık duyduğu konulardan biri de bebeklerin uyku düzenidir. Yeni doğmuş bir bebek gerekli ortam sağlanırsa 6 hafta gibi bir sürede uyku alışkanlığı geliştirebilir. Bebeğin dünyaya alışmasını sağlayacak bir beşik tasarladım" dedi.

Beşiğe "Navi" adını verdiğini ifade eden Yazıcı, beşiğin su içindeki bebeğin hareketiyle bütünleşeceğini, bu hareketin de bebeğe güven vereceğini belirtti.

Yeterince uyumayan bir bebeğin aile yaşamını olumsuz etkileyeceğine dikkati çeken Ahmet Yazıcı, "Özellikle geceleri bebekleriyle ilgilenmek ebeveynleri fazlasıyla yoruyor. Bebekler için, anne karnındaki yüzdükleri ortamı onlara dışarıda da sürdürebilecekleri bir ürün geliştirdim. Bu periyodta görme yetkinliği olmayan bebekler için en büyük etken hisleridir ve ürün bebeğin hisleriyle hareket etmesine izin veriyor. Beşik, bebeğe ebeveyn yardımına ihtiyacı olmadan da kendisine uyuyacağı ortamı hazırlıyor" diye konuştu.

- TÜSİAD'ın yarışmasında finale kaldı

Bitirme projesi sayesinde okuldan mezun olan Ahmet Yazıcı, tasarımıyla TÜSİAD'ın (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) düzenlediği "Bu Gençlikte İş Var Yarışması"nda yer aldı.

"Navi" adlı proje, 100'ü aşkın çalışmanın katıldığı yarışmada finale kaldı.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 108.869 0,19
USD/TRY 5,7758 0,47
EUR/TRY 6,3899 0,06
EUR/USD 1,1060 -0,39
FAİZ 12,15 -0,25
ALTIN/ONS 1.460,17 -1,07
BRENT 64,39 1,58
© haberturk.com
Yukarı