Advertisement

Kadıköy ilçesinde eskiden Salı Pazarı'nın kurulduğu Kuşdili Çayırı'nın yeşil alan olarak düzenlenmesine ilişkin komisyon raporu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis'nde oy çokluğuyla kabul edildi. Alınan kararla bölge, alışveriş merkeziyerine yeşil alan olarak tasarlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı 4. toplantısı Saraçhane yerleşkesinde yapıldı. Toplantıda, Kuşdili'nin üstü yeşil alan alt kısmının otopark olarak yapılmasını sağlayacak plan değişik teklifini içeren rapor oylamaya sunuldu. Rapor oylanmadan önce CHP grubu rapora muhalefet şerhi olduğunu belirterek, Kuşdili Çayırı'nın otopark olmadan sadece yeşil alan olarak oylanması yönündeki teklifini Meclis'e sundu. CHP'nin bu teklifi Meclis'te oy çokluğuyla reddedildi. Daha sonra Kuşdili'nin üstü yeşil alan alt kısmının otopark olarak yapılması yönündeki rapor oynalırken, AK Partili Meclis üyeleri "evet", CHP'li grup üyeleri ise "hayır" oyu verdi. Rapor, oy çokluğuyla Meclis'ten geçti.


-Komisyon raporu

Mecliste oylanan komisyon raporuna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kadıköy Belediyesi arasında yıllardır tartışma konusu olan Kuşdili Çayırı'ndaki AVM projesi hayata geçirilmeyecek. Bölgede yapılacak plan değişikliğine göre eski pazar alanının tamamı yeşil alan olarak tasarlanacak ve bölgenin altına da 2 katlı otopark yapılacak. Zeminaltı otopark alanı park alanının yüzde 50'lik kısmında yapılacak.

Onaylanan komisyon raporunun komisyon görüşünde de, "Kadıköy İlçesi, Kurbağalıdere Deresi Ana Koluna Ait Dere Islah Projesi doğrultusunda onanan 1/5000-1/1000 ölçekli planlarda değişiklik yapılmasına ilişkin teklifin incelenmiş olduğu belirtilerek, "Kamu yararı taşıdığından ve bölgenin yeşil alan ihtiyacının karşılanmasına yönelik olduğundan "Zeminaltı otopark alanı park alanının yüzde 50'lik kısmında yapılacak. Teklifin onaylanmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulmasına komisyonca uygun görülmüştür" ifadelerine yer verildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Temmuz 2013 Cuma, 18:25 Misafir ayni seyi halic tersane alaninda da bekliyoruz.
Kapat