Advertisement

Pekin hükümetinin, yetkililerin önceki büyüme hedeflerinin altında hızda büyümeyi tolere edebileceğinin sinyalini veren Çin Maliye Bakanı Lou Jiwei, yüzde 6.5 büyümenin "çok büyük bir sorun" olmayacağını söyledi.

Washington'daki ABD-Çin Stratejik ve Ekonomik Diyalogu'nda konuşan Lou bu yıl yüzde 7 büyümeye ulaşılacağından emin olduğunu söyledi. Bu rakam, hükümetin Mart'ta 2013 için belirlediği yüzde 7.5 büyüme hedefinin altında. Lou, ilk yarı büyümesinin yüzde 7.7'nin altında, ancak çok da fazla uzağında olmayacağını söyledi.

Lou'nun ifadeleri, Başbakan Li Keqiang'ın hükümetinin daha sürdürülebilir bir büyüme için politika değişikliklerine odaklandığı Çin'in, bu yıl 23 yılın en düşüğünde büyüme riski yaşayan ekonominin daha da yavaşlamasına izin vermeye hazır olduğuna işaret etti. İstatistik bürosu 15 Temmuz'da ikinci çeyrek GSYH'sini açıklayacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, ülkenin 2.  çeyrekte yüzde 7.5 büyüdüğü yönünde.

"Yüzde 6.5 ya da 7'nin büyük bir sorun olacağını düşünmüyoruz" diyen Lou, bir sınır vermenin güç olduğunun altını çizerek, "Ancak verilere baktığımızda, elimizdekine güveniyoruz" açıklamasında bulundu.

Çin Başbakanı Li 17 Mart'ta 2020'ye kadar Çin'in yüzde 7.5 büyüme hedeflediklerini açıklamasının ardından Mayıs'ta ülkesinin bu onyılda yıllık yüzde 7 büyüme hedeflediğini söylemişti.