Advertisement

ABD'de perakende satışlar Haziran ayında beklentilerin altında yükseliş kaydederek dünyanın en büyük ekonomisinde ikinci çeyrekte bir yavaşlama yaşanmış olabileceği sinyalini verdi.

Perakende satışlar Haziran ayında yüzde 0.4 yükselirken bu rakam Mayıs ayında yüzde 0.5 olmuştu. Bloomberg anketine katılan 82 ekonomistin tahmin medyanı ise yüzde 0.8 olarak gerçekleşmişti. Kasım ayından bu yana otomobil satışında yaşanan en büyük sıçramanın dışında perakende satışlarda bir değişiklik görülmedi.

Bugün açıklanan rakamlar ekonominin en büyük kolu olan tüketici harcamalarının güçlü bir canlanma gösterebilmesi için biraz daha zamanın gerekebileceğini gösterdi. Aynı zamanda ucuz borçlanma maliyetleri yükselen konut ve hisse fiyatları ve gelişme gösteren istihdam piyasası motorlu taşıtlar gibi pahalı ürünlere olan talebin artmasını sağlıyor.

Moody's Analytics Inc. kıdemli ekonomisti Ryan Sweet, "Tüketiciler dikkatli bir şekilde harcama yapıyor. Hâlâ biraz belirsizlik var, mortgage oranları yavaş yavaş yükseliyor ve hisse piyasası da volatil bir görünüm sergiliyor. Tüketici harcamaları yavaş yavaş hızlanacak. Bu yılın sonuna doğru harcama artışlarını göreceğimiz tahmin ediyorum" yorumunda bulundu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri sıfır ile yüzde 1.3'lük artış arasında değişiklik gösterdi. Mayıs ayı rakamları ise yüzde 0.6'ya yukarı yönlü revize edildi.

Restoran ve bar gibi yerlerde işlemler yüzde 1.2 düşerken, Şubat 2008'den bu yana en sert gerilemeyi kaydetti. İnşaat materyalleri mağazalarındaki satışlar yüzde 2.2 düştü.