Advertisement

Hisse senedi işlem gelirinin artması ve istenmeyen varlıklardaki zararların azalmasıyla Amerika'nın en büyük 3. bankası Citigroup Inc.'in kârı 2. çeyrekte yüzde 42 arttı.

Bankanın net geliri geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 2.95 milyar dolardan 4.18 milyar dolara tırmanırken, hisse başı kârı da 95 centten 1.34 dolara yükseldi. Muhasebe düzeltmeleri hariç kazançlar hisse başına 1.25 dolar ile Bloomberg anketine katılan 27 ekonomistin 1.18 dolar tahmininin üzerinde gerçekleşti.

Citigroup'un CEO'su Michael Corbat, Ekim ayında Vikran Pandit'in yerine geçmesinin ardınan maliyetleri azaltmak için binlerce kişi işten çıkardı ve bazı ülkelerdeki operasyonlarını azalttı. Bankanın 2009'da şirketin finansal kriz sonrasında istenmeyen varlıklarından oluşturduğu Citi Holdings en düşük zararını açıkladı.

Citi'nin risklerden kurtulma konusunda, Citi Holdings'teki varlıkları temizleyerek iyi bir iş çıkardığını söyleyen Guggenheim Securities LLC'nin analistlerinden Marty Mosby, uzun vadeli değer yaratımının ise hâlen Citi Holdings'teki zararların azaltılmasına bağlı olduğunu belirtti.