Advertisement

Rupinin rekor düşüğe gerilemesinin ardından para birimine yardımcı olmak için harekete geen Hindistan iki faizini birden artırarak, en büyük gelişen piyasa ekonomileri arasında başlayan sıkılaştırmaları bir basamak üste çıkardı.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Dubburi Subbarao'nun günün erken saatlerinde maliye bakanıyla yapacağı görüşmeyi iptal etmesinin ardından banka faiz artırım kararını açıkladı. RBI 2 para piyasası oranını yüzde 2 artırdı ve tahvil alımları kanalıyla 120 milyar rupiyi sistemden çekmeyi planlıyor.

Vadeli Hint rupisi kontratlarının 10 ayın en büyük sıçramasını kaydetmesi ve RBI'nin hamlesi, Rusya'yı henüz finansal sistemdeki fonları kontrol altına almaya başlamamış tek BRIC ülkesi konumuna taşıdı. Brezilya bu yıl politika faizini 3 kez yükseltirken, Çin'deki nakit darlığı bankalararı borçlanma maliyetlerini geçtiğimiz ay rekor düzeylere tırmandırdı.

JPMorgan Chase&Co.'nun analistleri Jahangir Aziz ve Sajjid Chinoy, "Bu hamlenin önemi, RBI'nin harekete geçmeye  ve rupide kısa pozisyonda kalmayı maliyetli hâle getirmeye istekli olduğunun sinyalini vermesi" yorumunda bulunarak, bu önlemlerin RBI'nin kısa vadeli faizleri yükseltmek için rupi likiditesini daraltması iin önşart niteliğinde olduğunu söyledi.

Rupinin 1 aylık kontratları, dolar karşısında yüzde 1.4 artışla 59.49'a çıktı. Kontrat erken saatlerde 59.40 düzeyinden 2 haftanın zirvesini kaydetti.