Advertisement

Euro Bölgesi’nin en büyük 4. ekonomisi İspanya’nın iktidarındaki Halk Partisi'nin eski mali işler sorumlusu Barcenas, verdiği yeni ifadeler ve muhalefet partilerinin istifa talepleri hükümeti zor duruma düşürdü.

İspanyol Başbakan Mariano Rajoy ve diğer parti yetkilileri ''Şantaja boyun eğmeyeceğiz'' diyerek tüm iddiaları yalanladı.

Rajoy, ''Hukuk devleti üzerine şantaj olamaz. Bu ülkenin hukuk sistemine, savcısına, polise yönelik bir baskı ne oldu, ne oluyor, ne de olacak. Ciddi bir demokraside devletin kurumları şantaja boyun eğmez '' dedi.

İspanya’nın ekonomik krizi aşma yolunda önemli adımlar atmaya başladığını vurgulayan Rajoy, rakamların da bunu gösterdiğini ileri sürdü.

Barcenas ile Başbakan Rajoy arasında geçtiğimiz Mart ayına kadar yapılan cep telefonundaki mesajlaşmaların basına sızmasından sonra iktidardaki parti ile tüm ilişkileri kesme karar alan ve Rajoy'un istifasını isteyen ana muhalefet ise, hükümete yönelik sert eleştirilerini sürdürdü.

İspanya'da ''Barcenas olayı'' diye adlandırılan, yolsuzluk iddialarıyla ilgili hakkında soruşturma yürütülen iktidardaki Halk Partisi'nin eski mali işler sorumlusu Luis Barcenas'ın verdiği yeni ifadeler ve muhalefet partilerinin istifa talepleri hükümeti sıkıntıya sokmuştu.