Advertisement

Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) 2 Temmuz tarihli toplantı tutanaklarına göre banka, gelecekteki faiz indirimleri için açık kapı bıraksa da, para birimindeki düşüş ve önceki faiz indirimlerinin para politikasının uygun olduğuna işaret ettiğini söyledi.

RBA'in tutanaklarında, "Kur ayarlamasına bakıldığında ve mevcut parasal teşvikler göz önünde bulundurulduğunda, üyeler, mevcut para politikasını uygun buldu" ifadeleri yer aldı. RBA, enflasyon görünümünün, Avustralya dolarındaki düşüşten ötürü bir miktar yukarıda olduğunu not düştü.

Traderların enflasyon yorumundan sonra önümüzdeki aya ilişkin faiz indirimi beklentilerini azaltmasıyla Avustralya doları değerlendi. RBA Başkanı Glenn Stevens ve yönetim kurulu 2011'in sonlarından bu yana ülke ekonomisindeki ayrışmayı dengelemek için yüzde 2'lik faiz indirimi yaparak politika faizini yüzde 2.75 ile rekor düşüğe çekti.

TD Securities'in Asya Pasifik stratejistlerinden Alvin Pontoh, enflasyon yorumunun Ağustos'taki faiz indirimi ihtimalini ortadan kaldırmadığını, ancak yakın vadede bir faiz indirim olasılığını azalttığını söyledi.